Svatováclavské slavnosti v Rudníku

Letos nás jedna kamarádka z Rudníku pozvala na místní Svatováclavské slavnosti.

Obec Rudník vznikla někdy v období 13. století, když probíhala kolonizace Krkonoš. Život obyvatel byl svázán s těžbou zlata, stříbra, mědi a železné rudy z úpatí Černé hory. Dnes se obec rozkládá na téměř 43 km2 a skládá se z pěti částí – Arnultovice, Bolkov, Janovice, Javorník, Lázně Fořt.

Slavnosti začali ve 13 hodin příjezdem šlechtice Hannibala z Valdštejna na koni v doprovodu bubeníka a tří halapartníků, který spolu s moderátorem Slávkem Šmídem a starostou Bc. Alešem Malochem, uvedl začátek slavností. Poté následovala ukázka soubojů skupiny historického šermu REGO, vystoupení dámské country kapely Pizizubky od Vrchlabí následované vystoupením rudnických dětí, které se pod vedením svých učitelek Lenky Kollárové a Moniky Imlaufové na své vystoupení počlivě připravily. Po celé odpoledne byly otevřeny řemeslné dílny, kde si zájemci mohli vyzkoušet tkaní látek, předení vlny, broušení skla nebo si mohli vyrobit vlastní potisk na tričko či navléknout korálky. Také si každý mohl vyzkoušet žonglování s talíři, míčky, kužely a dalším nářadím. Pro děti byl určen velký nafukovací hrad a lanová dráha.

O jídlo se postaralo několik místních podnikatelů s rozličnou nabídkou občerstvení.

V průběhu Svatováclavských slavností proběhla také sbírka na obnovu křtitelnice, kterou roku 1607 kostelu věnoval sám Hannibal z Valdštejna. Celkem se vybralo 6 201 Kč a do příštích slavností prý bude zrestaurována a na slavnostech předvedena.

Z důvodu velikosti videa je snížena jeho kvalita, originál je ve FullHD (1920×1080, 16:9).


Příspěvek byl publikován v rubrice Česká republika, video se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.