Beseda s trutnovským spisovatelem Jiřím Drašarem

Ve čtvrtek 9. června 2016 krátce po 17 hodině začala na pilníkovské radnici beseda s trutnovským spisovatelem Jiřím Drašarem, který v roce 2011 vyhrál s povídkou “Poslední cesta” soutěž “Hledá se autor bestselleru” a již v dubnu následujícího roku 2012 mu vyšla jeho první povídková kniha “Cesta ohněm”. Možná si na něj vzpomínáte ze slavnostního otevření školní knihovny 3. září 2012.

Již od mala tíhl malý Jiří ke psaní. Svou první ilustrovanou sbírku básniček věnoval svým rodičům pod stromeček. V devíti letech začal psát sci-fi román a k tomu psal ještě různé úvahy a povídky. Účast v soutěži byla jen logickým vyvrcholením jeho psaní.

Konkurence v uvedené soutěži byla velká – sešlo se celkem 423 povídek, z nich 15 prošlo do užšího výběru, kde je hodnotila novinářská porota a veřejnost. No a podle jejich hodnocení vyhrála právě povídka “Poslední cesta”, která je zasazena do domova důchodců, kde autor pracoval v období náhradní vojenské služby.

V současné době píše svoji již čtvrtou knihu, tentokrát ze sportovního prostředí.

“Jak se stalo, že jste se do soutěže přihlásil?”, zeptali jsme se.

“Manželka náhodně našla na Internetu soutěž vydavatelství Fragment pro začínající spisovatele, kteří ještě nepublikovali, a přesvědčila mě, abych se do ni přihlásil.”

“Takže jste ze šuplíku vytáhl povídku a poslal ji do soutěže?”

“Ne tak jednoduché to nebylo. Povídku jsem začal psát novou, ale manželce se nelíbila, protože byla negativní. Tak jsem napsal ještě další dvě povídky a z nich jednu vybral na odeslání. Nakonec jsem ale stejně poslal tu druhou. A dobře jsem udělal, protože ta nakonec vyhrála.”, vysvětlil autor.

“A když píšete povídku, víte předem, jak dopadne?”, ptali jsme se dál.

“Při psaní se mi děj vyvíjí pod rukama, nedržím se původního konceptu. Děj se dotváří během psaní. Někdy povídka skončí trochu jinak, než když jsem si představoval na začátku.”

A nakonec se spisovatel zeptal nás: “A víte jaký náklad musí mít kniha, aby u nás v České republice byla považována za bestseller?”

A protože jsme nevěděli, tak upřesnil, že náklad musí být 5 000 výtisků, ale již 2 000 výtisků se považuje za úspěšnou knihu.

Beseda byly zajímavá a všem sedmi zúčastněným pilníkovákům se líbila.

Jiří Drašar
Jiří Drašar

Příspěvek byl publikován v rubrice město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.