Čarodějnice

Už je zase třicátý duben. Kolem létají čarodějnice a hoří ohně. V dávných dobách se této noci přikládala magická moc. Lidé věřili, že v noci z 30. dubna na 1. května se čarodějnice slétají na sabat, kde se se samotným ďáblem radí, jak by nejlépe škodily lidem. Jediné čeho se čarodějnice bojí jsou ohně. Před nimi prchají. A proto se právě tento den ohně pálí. Čarodějnice jsou tak jedním z nejvýznamnějších prastarých pohanských svátků. Dokonce se také o této noci otevírají podzemní sluje a jeskyně, aby právě a pouze tuto noc vydaly své skryté poklady. Dnes se ale tento den slaví spíše příchod jara. A Pilníkov samozřejmě nemůže být pozadu.

Již před sedmou hodinou večerní se na náměstí začali scházet první malé čarodějky i malí čarodějové. Účastníci, kteří přišli v maskách, dostali lampión, samozřejmě i se svíčkou, a všichni obdrželi papír se seznamem soutěží, které byly na hřišti připraveny. Když se všichni shromáždili, vyrazil čarodějnický průvod s lampióny k fotbalovému hřišti.

Na plácku za hřištěm již byla připravena vysoká hranice, kterou opět připravili místní hasiči, a malé ohniště pro opékání párků, které děti dostaly po absolvování všech soutěží. Všechny soutěžní disciplíny byly také tak trochu čarodějnické, například slalom mezi košťaty, hod koštětem do dálky, hledání želatinového pavouka v pytli se senem s různou havětí. Než děti absolvovaly všechny soutěže a než si opekly obdržené párky, postupně se setmělo. A tak, ještě než se děti rozešly, přišlo slíbené překvapení. A co to bylo?

„Jééé ohňostroj,“ volaly děti a ukazovaly na rozprskávající se rakety.

Ohňostroj se všem zúčastněným líbil. Dokonce po jeho skončení se potemnělou nocí rozlehl potlesk.

Tuto akci připravovala předsedkyně sociálního výboru s novými dobrovolníky, kteří se přihlásili do činnosti nového kulturního výboru. Samozřejmě také za výrazného přispění místních hasičů, bez kterých si již některé pilníkovské akce nelze ani představit.

Čarodějnického reje se zúčastnilo 57 dětí v maskách a celkem se přišlo podívat více než sto účastníků.

Publikováno také na novinky.czzde.

Další fotografie se připravují.

Příspěvek byl publikován v rubrice informace z kultury, město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.