Sjezd Divadla S.n.Ú v Pilníkově

V pátek 8. listopadu 2019 zavítal do Pilníkova ochotnický spolek Divadlo S.n.Ú ze Svobody nad Úpou. Od 19 hodin zde totiž hráli svoji druhou reprízu své nové původní autorské hry Sjezd. Byla to jejich druhá návštěva v Pilníkově. Poprvé zde byli téměř přesně před dvěma roky, konkrétně 4. listopadu 2017, s komedií ze současnosti Nejlepší árie.

Sjezd je již sedmou autorskou komedii tohoto divadla. Role píše hercům takříkajíc přímo na tělo autorka, scénáristka i režisérka v jedné osobě Pavla Tůmová. Každý rok napíše, a divadelní sbor nastuduje, jednu novou hru a vždy v září ji ve Svobodě nad Úpou představí veřejnosti. Každá hra pak má obvykle pět repríz v okolních obcích. Letos jsme se tak mohli již podruhé setkat s tvorbou divadla S.n.Ú i u nás v Pilníkově.

Letošní komedie se jmenuje Sjezd a její děj je zasazen do prostředí krkonošské boudy Na Vídrholci, ve které probíhá mezinárodní sjezd vědců. Během setkávání vědců dochází k mnoha komickým situacím, které tato hra vyzdvihuje a rozvíjí. Na vědecký sjezd ekologů přijela řada vědců z několika států Švedska, Polska, Ruska, Česka, Slovenska, Nepálu a Rakouska. Hra mimo jiné ukazuje i na přidělované dotace na nesmyslné výzkumy. Zde například na Výzkum odstínů barev sněhu ve střední Evropě nebo Struktury sněhových vloček dle jeho lokality. Zajímavý byl například citát z dotačního titulu: Do každé zahrady iglú, o jejich obsazeni se postaráme. Hra však končí optimisticky a kontrolor z EU peníze na pochybné výzkumy zastaví.

Ve hře vystupují tyto postavy: chataři Julča a Tonda Vopičkovi, záchranář Pepa Vejmol, vědci Věra Bukovská, Vasilisa Jevdokimova, Anděla Nebeská, Miriam Zima, Sigbritt Drakenbergsson, Malgorzata Brzezinska, Oswald Baumgartner, Sněhuši Pouši, Paľo Cencúľ a kontrolor. V uvedených rolích se představili Andrea Francová, Jan Bříza, Richard Kocík, Anna Francová, Lucie Berchová, Veronika Kaňková, Sabina Hrnčířová, Kateřina Krtičková, Marie Scibiorová, David Kováč, Štěpán Vaněk, Jiří Horák, Stanislav Kopiš.

Na hře se dále podíleli autorka Pavla Tůmová, která ji také režírovala, kostýmy připravila Iveta Stránská, masky Petra Höhneová, autorem kulis je Izabela Imrišková s Jósefem Sciborem. A hercům napovídala Věra Fingerhutová.

Autorky Pavly Tůmové jsem se zeptal, proč právě název Sjezd? A navíc na horské chatě?

Máme rádi dvojsmyslné názvy, protože tak není z názvu hned patrné a co jde. Se slovem sjezd si nejvíce lidí představí sjezd na lyžích. No a kde jinde, než na horské chatě, když jsme z hor?

Jak se Vám tu hraje, již zde jste podruhé…

Minule byla vysoká návštěvnost, bylo tu prý přes sto lidi, výborná atmosféra. Připadali jsme si jak na premiéře u nás ve Svobodě! I dnes bylo hodně diváků! Za takovou diváckou podporu jsme opravdu vděční, moc děkujeme!

I tato hra měla u diváků úspěch. Na Sjezd přišlo či přijelo téměř 120 diváků!

Příspěvek byl publikován v rubrice informace z kultury, město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.