Pilníkovský masopust 2020

Masopust se v Pilníkově konal hned první sobotu v únoru, tedy 1. února 2020. Letos průvod nešel po městě jako v předchozích letech, ale účastníci masopustu zůstali pouze na náměstí. Někteří příchozí sice namítali, že by rádi šli průvodem, ale protože se v obci buduje kanalizace a cesty jsou zatím jen provizorně zasypány a upraveny, tak je jejich povrch dost nerovný a mnohde navíc i rozbahněný. Někde na cestách stojí i stavební stroje a je složen stavební materiál, proto masky raději zůstaly jen na náměstí. Starosta však slíbil, že na podzim se cesty opraví a příští rok opět půjde masopustní průvod obcí.

První účastníci se začali na náměstí scházet po jedné hodině. To již na náměstí byly připravené lavice k posezení i stánky s prodejem občerstvení. Také letos přijeli prodejci cukrové vaty a trdelníků. Pilníkovské náměstí se tak postupně zaplnilo návštěvníky, z nichž někteří měli i masky. Masky měly tradičně občerstvení zdarma, ostatní si ho museli zaplatit. V nabídce byly klasické produkty z vepřové zabíjačky (jitrnice, prejt, ovar, prdelačka) a také masopustní koláčky. Na zapití si bylo možné koupit pivo, svařené víno, čaj nebo různé nealkoholické nápoje.

Masopust tradičně zahájil policajt. Letos ho ztvárnil Petr Pěchoč, který od starosty Josefa Červeného převzal klíče i dočasnou vládu nad městem. K poslechu a k tanci zahrálo jarmareční hudební duo Nešlapeto ve složení Evženie Červenková a Milan Perger. Během odpoledne proběhla soutěž v pojídání chleba se škvarkama a v rychlosti vypití půllitru piva. Později ještě byla vyhlášena soutěž o nejhezčí dětskou i dospěláckou masku. Nejoriginálnější maskou letos byl bezesporu pelikán, protože takováto maska ještě v Pilníkově nebyla. Byl v ní ale schován pražák  jménem Ivan Pelikán.

Na závěr masopustu ještě proběhl v okně radnice pilníkovský orloj.

Letos bylo zataženo a poměrně chladno, tak se návštěvníci i poměrně brzy rozcházeli, proto při vyhlášení výsledků masek již někteří byly odmaskováni a diváků také moc nebylo.

Večer pak policajt vrátil klíče od města i vládu nad městem zpět starostovi a masopust skončil.

Příspěvek byl publikován v rubrice informace z kultury, město Pilníkov, reportážní fotografie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.