Den města 2013: Lidové zvyky, tradice a řemesla

10. srpna 2013 se v Pilníkově konaly již sedmé městské slavnosti. Letošní slavnosti byly tematicky zaměřené na „Lidové zvyky, tradice a řemesla“. Vzhledem ke svému rozsahu slavnost probíhala v okolí mysliveckého srubu, fotbalového hřiště a požární nádrže. Na organizaci slavností se podílela většina místních spolků: MS Krakonoš, SDH Pilníkov, MO Českého rybářského svazu, TJ Spartak a ZŠ Pilníkov.

Slavnosti začaly jednu hodinu po poledni. I letos každý účastník při příchodu obdržel malý dárek – poukázky na jídlo a pití a koláčky – makový a povidlový. Po úvodních projevech hned začali soutěže pro děti s nostalgickým názvem „návrat do mládí”, při kterých si my starší mohli zavzpomínat, jak jsme kdysi hrávali kuličky, tloukli špačky či honili káču. V některých disciplínách si dokonce zasoutěžili i zúčastnění starostové.

Ve dvě hodiny vystoupil vrchlabský národopisný soubor „Krkonošský horal” s pásmem lidových písní a tanců, proložených vyprávěním z krkonošských hor v krkonošském nářečí. Se skupinou Pilníkov navštívil i vládce našich hor – Krakonoš. Po nich vystoupila ještě skupina historického šermu REGO z Vrchlabí.

Po čtvrté hodině odpolední začala na koupališti očekávaná hlavní část velmi zábavného programu – běh nebo přejezd lávky jednotlivců na kole, na koloběžce nebo ve dvojicích na trakaři.

Během celého odpoledne zároveň probíhala výstava na téma „Co nám vydá půda“ – tedy výstava historického nářadí, strojů a náčiní, zařízení, které obyvatelé našli po půdách a ve stodolách svých stavení. A že se našli i zajímavé exponáty, dokonce byly vesměs i funkční, což si řada návštěvníků i vyzkoušela.

Příjemný den byl ukončen večerním koncertem country skupiny „Rychlotrapky”, která přijela místo na plakátech uváděných „Kocábek”.

Publikováno také na novinky.cz, bohužel na novinky.cz zasáhl cenzor a zrušil zpětný odkaz na tento článek s fotografiemi a videem zde (pokud by byl odkaz doplněn, tak jak bylo e-mailem redaktorem z novinek slíbeno, budu Vás informovat).

Vzhledem délce je video rozděleno do dvou dílů. První díl začíná projevy a končí vystoupením skupiny REGO. Druhý díl obsahuje zdolávání lávky a večerní koncert „Rychlotrapek”.


Příspěvek byl publikován v rubrice den města, informace z kultury, město Pilníkov, reportážní fotografie, video se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.