Kašna na náměstí

Na počátku léta roku 2006 došlo k zásadní změně vzhledu kašny na náměstí.

Kamenná kašna v parku pod kostelem byla postavena v roce 1848 při úpravách kostelního návrší. Později byla doplněna o sochu pelikána chránícího a krmícího svá mláďata, která připomíná starou pověst o založení Pilníkova. Původní pověst se bohužel nedochovala. Pouze její velmi stručná verze ze začátku 20. století od Josefa Demutha v publikaci Trautenauer Bezirskunde v roce 1901. Více o ní o něco později (přibližně v polovině třicátých letech 20. století) napsal pilníkovský učitel Wilhelm Pettera, který zároveň popsal i krajinu kolem Pilníkova.

Na rekonstrukci kašny se pracovalo od loňského roku a kašna již doznala drobné změny vzhledu. Jedná se o chrliče vody ve tvaru lví hlavy, které byly dříve dva – na severní a jižní straně středového sloupu kašny – a nyní je na každé straně sloupu jeden, takže jsou nyní celkem čtyři. I materiál lvích hlav je jiný. Původní kamenné hlavy byly nahrazeny kovovými reliéfy. Je s podivem, že památkáři dovolili tuto velmi zvláštní změnu, protože na kašně jinak není žádná jiná viditelná kovová část, kromě izolace proti průsaku vody, pamětního štítku a některých rozvodů vody v podzemí pod kašnou.

O tom, kam se poděli původní kamenní lvíčci dnes prý nikdo nic neví. A to jsem se ptal hned po jejich „zmizení“ z kašny.

Změna vrcholu kašny nebyla jednoduchá, protože původní socha pelikána se nedochovala a tak bylo nutné sehnat nějaké dobové fotografie. Fotografie se nakonec podařilo získat od pana Prokopce st. a z Německa od pan Johanesse Gottwalda. Podle černobílých dobových fotografií, které můžete vidět níže, byl vyroben model budoucí sochy a teprve po schválení vzhledu památkáři bylo možné vyrobit vlastní sochu pelikána s mláďaty.

Sochu pelikána realizuje kamenictví KYNO s.r.o. Nedaříž. Socha má být dokončena a instalována v závěru června.

Pokud Vás zajímá, co bude s mísou, která je na kašně nyní, tak ta se samozřejmě sundá a umístí se zpět na podstavec se znakem Pilníkova, kde kdysi stávala. Zatím ale nevím, kde to bylo. Podstavec je nyní na zahradě MŠ. Autorem podstavce je A. Lukeš z Nové Paky a byl vyroben pravděpodobně v roce 1801.

Na fotografiích v části „Rozvod vody pod kašnou“ je vidět vchod pod kašnu, který je umístěn před kašnou. Na dalších fotografiích je celkový pohled do prostoru pod kašnou. Zadní, měděnou, trubkou se vrací voda z kašny zpět do čerpadla a bílými plastovými hadičkami je voda vedena ke lvíčkům na středovém sloupu. Každý lvíček má vlastní hadičku pro přívod vody a kohout pro uzavření průtoku vody. Ke lvíčkům jsou hadičky vedeny původní litinovou trubkou ve středu sloupu.

Dne 28.06.2006 byl pelikán umístěn na kašnu. Následující den byly provedeny ještě některé začišťovací práce.

Slavnostní odhalení nové sochy pelikána s mláďaty proběhlo ve středu dne 5.7.2006 v 10:30 hodin. Celého slavnostního aktu se zúčastnilo téměř 100 lidí, kteří si vyslechli projev starosty obce a také německého hosta pana Johannese Gottwalda, který starostovi předal obálku se 40 000,- Kč jako příspěvek na opravu kašny a na sochu pelikána s mláďaty.

Tvůrce sochy však bohužel nepřijel, neboť byl na sochařském sympoziu.

Příspěvek byl publikován v rubrice historické památky, město Pilníkov, něco z historie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.