Knihovna v novém

Po mnoha letech byla městská knihovna Pilníkov přesunuta z prvního patra radnice do domu s pečovatelskou službou, jež je na adrese Ke Hřišti 100. Má tam více místa a navíc bez schodů! Obzvláště starší čtenáři si již mnoho let na příkré schody stěžovali.

V prostorech současné knihovny byla dlouhá léta volná ordinace po gynekologické a dětské ordinaci, a protože se do Pilníkova lékaři zrovna nehrnou, lze těžko předpokládat, že by se ještě někdy obsadila. Klientky si dávno našly nové lékaře v okolních městech, takže prostory neměly využití. Nová knihovna je nyní v přízemí, takže čtenáři nemusí při cestě pro knížky zdolávat příkré schody. Knihovna tím získala i bezbariérový přístup.

Nové prostory byly otevřeny po týdenním stěhování 14. října 2019. Nyní jsou k dispozici hned tři místnosti i se samostatným WC. Prostor v místnostech je dokonce i větší než býval na radnici. Původně měla knihovna 44 m2 a nyní má o 11 metrů více – téměř 55 m2. Mezi regály je tak více místa, a čtenáři mají při prohlížení vybíraných knížek i prostor kde spočinout. Ten je ale potřeba ještě dodělat. V rámci stěhování byly nové prostory vymalovány, vyměněno linoleum a doplněny závěsy, obrazy a další výzdoba. Také byly zrenovovány a nově označeny vstupní dveře střediska. Přitom to vše stálo necelých 26 tisíc korun.

Knihovnicí je již dvanáctým rokem paní Jana Podlipná. Stala se jí 16. dubna 2008. Najdete ji u stolu ve druhé místnosti schovanou za počítačem, na kterém eviduje všechny knihy a do kterého zaznamenává výpůjčky.

Příspěvky čtenářů na provoz knihovny jsou již mnoho let stále stejné a činí 60,- Kč za dospělého čtenáře na rok. Pro děti, studenty a seniory je poplatek poloviční, tedy 30,- Kč na rok. V knihovně je téměř 3 200 knížek, a kdyby snad nějaká knížka chyběla, tak stále funguje meziknihovní výpůjční služba. Takže pokud si chcete přečíst knihu, která v naší knihovně není, paní knihovnice Vám ji sežene v některé jiné knihovně.

Na závěr návštěvy v knihovně jsem se paní Podlipné ještě zeptal, jak se jí v nové knihovně líbí? Odpověděla velice stručně: „Moc!“

Pro doplnění jsem se ještě zeptal starosty Pilníkova, co bude s původními prostory knihovny?

„Se zastupitely se odsouhlasil záměr hudebního klubu s možností promítání, prezentace, místa pro výstavy, malé galerie a také s využitím pro hudební skupinu TLUPA TLAP jako zkušebny,“ vysvětlil starosta Josef Červený.

Uvidíme, jak se tento záměr vydaří. Prezentací, výstav ani promítání se tu zrovna moc nekoná…

Otevírací den byl přizpůsoben otevření zdravotního střediska, takže knihovna je nyní otevřena každé úterý od 13:00 do 17:30 hodin.

Příspěvek byl publikován v rubrice informace z kultury, město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.