Kostel – tak zase kousek spadl…

02.02.2006 jsem psal o tom, že se zřítila klenba kostela. Celý kostel byl postupně zajištěn, aby dále nepadal.
Takže zhruba před 14 dny spadla další část.

Asi před 14 dny se zřítila další část kostela. Tentokrát se sice jedná o mnohem menší rozsah zřícení než v únoru (viz článek zde), ale přesto jde o pokračování změny státem chráněného kostela ve státem chráněnou ruinu.

Zřítila se sice “jen” část nadokenní klenby v přízemní části kaple. Cihly ale bohužel spadly zčásti na sochu, která byla uložena na okenním parapetu a poškodily ji – socha přišla o prsty – a také rozbily okenní tabulku. Jak je vidět na fotografiích, tak spadla pouze polovina nadokenní klenby a je zřejmě jen otázkou času, kdy spadne i druhá polovina. Socha, která byla na okně uložena, tam dnes již pro jistotu není.

Lze konstatovat, že stav “rekonstrukce” je dnes úplně stejný, jako byl již v první půlce dubna, kdy bylo postaveno lešení pro podepření klenby v hlavní lodi kostela.

Přístup církve k rekonstrukci kostela asi nejlépe vystihuje tento citát z MF Dnes: „Církev do kostela, kam chodí pět lidí, peníze nedá, čeká na státní dotace, a s těmi je mnoho papírování. Snad kostel, který je už nyní plný puklin, nespadne dřív, než pomoc dorazí,“ obává se starosta.

A ještě citát zástupce vlastníka – církve: „Čekal jsem, že spadne dřív. Kostel je obrazem tamní krajiny. Nikdo už do něj nechodí. Je to sice kulturní památka, ale věřících je tam tak málo, že se na jeho opravu složit nemohou,“ říká kněz Jan Novotný.

S tímto přístupem církve jako zodpovědného vlastníka se asi těžko opravy kostela dočkáme. Ovšem zřícení kostela se s tímto přístupem dočkat můžeme.

Příspěvek byl publikován v rubrice kostel Nejsvětější Trojice, město Pilníkov se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.