Kostel – zřícení části klenby

V blíže neurčené době od soboty 28.01.2006 večer do pondělí 30.01.2006 odpoledne došlo ke zřícení klenby stropu ve střední části lodě barokního kostela Nejsvětější Trojice v Pilníkově.
Kostel je státem chráněnou památkou.

Přesná doba zřícení klenby není známa, neboť nikdo zřícení klenby neslyšel. Uvedený časový rozsah vychází z toho, že v sobotu odpoledne se v kostelní kapli konala mše a vše bylo ještě v pořádku. V pondělí, když přišly ženy v kostele uklidit, zjistily, že nejdou otevřít dveře z věže do kostelní lodi. Po vstupu jinými dveřmi byla jako příčina  zablokování dveří zjištěna suť ze zřícené klenby hned za dveřmi.

V současnosti jsou bohužel i další části stropu, a konec konců i statika celého objektu, vážně narušeny. Vzhledem k tomuto havarijnímu stavu musela být hlavní část kostela pro veřejnost uzavřena již v říjnu roku 2004.

Nyní komise složená ze zástupců vlastníka kostela (církev římskokatolická), památkářů MěÚ Trutnov, Ing. Arch. Slavíka z Jaroměře a starosty obce po prohlídce místa konstatovala, že postup záchrany památky bude záležet především na zajištění finančních prostředků.

Na závěr ještě několik základních informací o kostele:

První zmínka o “dřevěném kostele Nejsvětější Trojice, stojícího na mírném návrší uprostřed náměstí” byla nalezena v knize s názvem “Kniha o potvrzení duchovních funkcí”. Později v letech 1604 až 1605 dala Beatrix Eleonora Zilvarová postavit zděnou věž. Pro značnou schátralost byla původní dřevěná část kostela stržena a v letech 1769 až 1772 k věži byl postaven nový zděný jednolodní kostel podle plánů architekta Martinelliho. Současné zařízení kostela je z konce 18. století.

22.02.2006 – tento týden začaly záchranné práce na rekonstrukci kostela. Jsme zvědavi, kdy bude celá rekonstrukce ukončena a kostel znovu zpřístupněn.

Vzhledem k tomu, že klenba v kostele nepadá zrovna často, byla této události věnována celkem velká pozornost nejen lokálními, ale i celorepublikovými médii. Informace byly opakovaně zveřejněny například v deníku Mladá fronta DNES, deníku Právo i v Krkonošských novinách. Z televizních médií byly informace na ČT a v TV Nova.

Příspěvek byl publikován v rubrice historické památky, kostel Nejsvětější Trojice, město Pilníkov, něco z historie se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.