Pilníkovský masopust 2016

V Pilníkově se masopust občas konal i v předchozích letech. Podle kroniky města to bylo v roce 1986 a 2007 až 2009, ale další podrobnosti uvedeny nejsou. Naposledy se masopust konal 28. února 2009 jako součást projektu Přátelství bez hranic, podpořeného finančními prostředky z Euroregionu Glacensis. Tenkrát se ho zúčastnilo kolem tří set lidí, z nichž někteří přijeli ze sousední Vítězné a plný autobus dorazil také z polského Marciszówa. Počet místních účastníků přesáhl 200. I přes tak hojnou účast, i když byla dotována Eurounionem Glacensis, se další ročník již neuskutečnil.

Takže další pokus o obnovení tradice přišel až letos 6. února 2016. A byl to pokus úspěšný. Aktivně se do něj zapojilo mnoho místních obyvatel a velká část z nich měla i masopustní masky.

Na náměstí byl v podloubí připraven stánek s občerstvením. Masky měly občerstvení zdarma, ostatní si museli koupit. V nabídce byly klasické produkty z vepřové zabíjačky (jitrnice, prejt, ovar, prdelačka) a na zapití pivo nebo nealko. Na všech stolech byly připraveny dobré masopustní koláčky.

Poté, co policajt získal od starosty klíč od města, vydal se průvod na cestu po Pilníkově. Z Náměstí se vydal ulicí Trutnovskou k ulici Tovární, kterou prošel do ulice Za Tratí a zpět na Náměstí přes Hradčín a ulici K Táboru a Novoměstskou. Celou cestu jel v čele průvodu vůz s vozkou a dvěma harmonikáři. Na Náměsti pak proběhlo vyhlášení výsledků o nejhezčí masku, ale nutno říci, že všechny masky byly velmi povedené.

Kolem šesté hodiny večerní policajt vrátil klíče od města starostovi a účastnící se začali pomalu rozcházet.

Publikováno také na novinky.czzde.

Příspěvek byl publikován v rubrice informace z kultury, město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.