Orkán Kyrill 18. – 19.1.2007

Taková vichřice, jako byla v noci z 18. na 19. ledna tu ještě nebyla. Vítr dosahoval rychlosti orkánu a poprvé dostala jméno – Kyrill.

V noci z 18. na 19. ledna 2007 nad Pilníkovem řádila vichřice. Vítr dosahoval rychlosti a síly orkánu a dostal i své jméno – Kyrill. Dokonce se i blýskalo, což v této roční době je velmi velmi neobvyklé. Na Letné po 21 hodině vypadl elektrický proud a dodávka byla obnovena až v ranních hodinách (někdy kolem 6 hodiny).

Podle vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu vichřice dosahovala síly orkánu a na Sněžce byly ve 22 a 23 hodin zaznamenány nápory větru o rychlosti až 216 kilometrů v hodině, což odpovídá rychlosti 60 metrům za sekundu. Podle vyjádření paní Mileny Ferebauerové z Českého hydrometeorologického ústavu nebyla taková rychlost větru v České republice nikdy naměřena.

Teplota v průběhu vichřice kolísala mezi 3 až 10 °C. Na to že je leden, také dost neobvyklé…

Pro lepší získávání aktuálních informací je zde odkaz na Systém Integrované Výstražné Služby Českého hydrometeorologického ústavu.

Dnes je na této stránce varování před silným západním větrem, který by u nás mohl dosahovat rychlosti až 8 až 12 m/s s nárazy 20 až 25 m/s (tj. 70 až 90 km/h). Tento vítr by měl být i v sobotu a v neděli a zeslábnout by měl v noci na pondělí. Očekávané rychlosti větru jsou však významně nižší než rychlosti, které byly v noci na dnešek.

Doufejme, že tomu tak skutečně bude.

V Pilníkově a okolí byla vyvrácena řada stromů. O jiných škodách nevím.

Tento článek byl také zveřejněn na www.Pilnikov.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice město Pilníkov, něco z historie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.