Pilníkovský malíř portrétů

Ve druhém letošním čísle Pilníkovského zpravodaje jste se mohli dočíst o obraze, který obdrželo město Pilníkov jako dar od místního umělce – malíře Kamila Kempfa. Možná ho znáte, možná ho potkáváte, ale co o něm víte? Věděli jste vůbec, že maluje? Někteří určitě ano a pro ty ostatní jsem si s ním o malování trochu popovídal. 

Jste Pilníkovan od narození? 

Ne ne, narodil jsem se v Trutnově 22. 9. 1973 a pocházím ze Starých Buků. Do Pilníkova jsem začal chodit do ZŠ a asi před osmi lety jsem se do Pilníkova přestěhoval. 

 Vy jste profesí malíř nebo se živíte něčím jiným? 

Po základní škole jsem se vyučil pekařem a potom jsem pět let pekl rohlíky ve Východočeských pekárnách a cukrárnách v Trutnově. Pak jsem pracoval tři roky v Siemensu, kde jsem navíjel toroidní trafa. Dalších 17 let jsem se živil zedničinou, ale teď pracuji jako zahradní architekt pro jednu Trutnovskou firmu. Takže na malování nejsem závislý. 

Malování máte v rodině nebo jste prvním malířem? 

Mám bratrance a ten maluje krajinky. Jako děti jsme k němu jezdily a u něho jsem poprvé viděl práci s olejovými barvami, přípravu plátna a další nutné základy. Tehdy mě bavilo kreslit hlavně tužkou.  

Kdy jste začal malovat? Pamatujete se ještě na svůj první obraz? 

V šestnácti letech jsem chodil půl roku dvě hodiny týdně na uměleckou školu v Trutnově. Tam se ten rok náhodou malovali portréty. To mě zaujalo a namaloval jsem tam můj první portrét, tedy přímo autoportrét. Byl to můj první olejový obraz. Potom jsem plných 24 let nemaloval a pak jsem se k malování vrátil. 

Co bylo impulsem k tomu, že jste po tolika letech opět začal malovat? 

Zpátky k malování mě vlastně přivedla manželka. Navrhla mi to jako formu odpočinku po fyzicky náročné práci. Tak jsem to zkusil, a maluji stále. Malování je pro mě zábava, a hlavně relaxace po práci. 

Malování jste studoval nebo jste samouk? 

Jsem internetový samouk, ale základy jsem samozřejmě již nějaké měl. Internet mi pomohl zjistit, jak se co dělá nyní. Přeci jenom za 24 let se některé věci trochu změnily. Také mi umožnil prohlédnout si díla známých malířských mistrů. 

Na Vašem FB jsem viděl převážně portréty a několik zátiší – co nejčastěji nebo nejraději malujete? Krajinky nemalujete? Jak si téma vybíráte? 

Maluji, co mne zaujme, co se mi líbí. Mám rád v malování svobodu, ale na přání maluji i podle fotografií. Nejraději maluji portréty, ale občas udělám i nějakou tu krajinku nebo zátiší. 

A co živé modely? 

Maluji po práci a jsem dost zaneprázdněn, takže modely by se mnou musely asi bydlet, aby byly k dispozici, když mám zrovna čas. 

Kdo ze známých lidí má Váš obraz? 

Asi nejznámější majitelkou mého obrazu je známá módní návrhářka a designérka Blanka Matragi nebo liberecký fotograf Radek TEOPE Drbohlav. 

Kde čerpáte inspiraci? Kdo jsou vašim nejoblíbenějším malířem? 

Mám dva nejoblíbenější malíře, můj nej je nizozemský malíř, grafik a rytec Rembrandt van Rijn a vlámský malíř Peter Paul Rubens. 

 Na čem nyní pracujete? 

Já vždy pracuji na několika obrazech najednou. Když jeden zasychá, jdu malovat další. Nyní aktuálně pracuji na rodinných portrétech. 

Máte přehled, kolik obrazů jste namaloval? 

Tak to tedy nemám! Není to důležité, vždyť je to jen číslo. Ale odhaduji to tak na 40 obrazů. Možná o něco více. Opravdu přesně nevím. 

Plánujete nějakou výstavu? A třeba i v Pilníkově? 

Výstavu sice plánuji, ale ještě nevím kdy. Ono to celé zorganizovat zas není tak jednoduché… Moje obrazy jsou mezi lidmi, takže jich doma na výstavu dost nemám a musel bych si je na výstavu půjčit. 

Jeden z Vašich obrazů jste věnoval městu Pilníkov. Ten nyní visí v zasedací místnosti na radnici a psalo se o něm v Pilníkovském zpravodaji 2/2019. Jaký byl impuls k tomu, že jste jeden ze svých obrazů daroval městu Pilníkov? 

Po pravdě řečeno, měl jsem v hlavě představu obrazu, a tak jsem ji začal přenášet na plátno. Když jsem obraz dokončoval, řekl jsem si, že by se tam hodil nějaký erb. Přitom jsem si vzpomněl na historický erb Pilníkova, který visel v kanceláři starosty. No, a zároveň mě napadlo věnovat obraz městu. 

Na druhou stranu obrazy rád rozdávám, protože oči obdarovaných jiskří, a to je víc než peníze. Rozdal jsem již spoustu obrazů. 

A jak velké jsou obvykle vaše obrazy? 

Velikost jsem sjednotil na rozměrech 60x 80 cm, ale mám i pár atypických o velikosti 100 x 100 cm, 50 x 50 cm nebo třeba i ten pilníkovský 130 x 80 cm. 

A jaký je Váš nejoblíbenější? 

Miluji všechna má díla! 

Podporuje Vás rodina? 

Rodina mě velmi podporuje, už jen tím, že mě nechá na malování čas. 
 
Máte i nějaké další koníčky? 

Víc koníčků už nestíhám. Malování, hra na kytaru, péče o zahradu, a hlavně manželka a děti – to jsou mé priority! 

Jaký je Váš názor na současné umění? 

Dnešní umění je asi spíš jen o jménu a penězích, já mám raději klasiku a realizmus. 

Děkuji za rozhovor, a přeji ještě mnoho namalovaných krásných obrazů.

Malíř a jeho obrazy:

Příspěvek byl publikován v rubrice město Pilníkov, reportážní fotografie, zajímavosti se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.