Podstavec s vázou z roku 1894

Váza, která byla původně umístěna na kašně, již má své nové místo v parku.

Nejspíše si již mnozí z Vás všimli, že do parčíku na náměstí poblíže schodiště před restaurací “Slunce”, byl umístěn podstavec, který byl do nedávna umístěn v zahradě mateřské školky, s vázou, která sice kdysi na tomto podstavci byla umístěna, potom stála dlouhá léta na kašně a po návratu pelikána na kašnu se i váza mohla vrátit na svůj původní podstavec.

Poté, co firma KYNO s.r.o. Nedaříž sundala v červnu roku 2006 vázu ze středového sloupu kašny a nahradila ji sochou pelikána s mláďaty, mohla být váza i její původní podstavec opraveny a umístěny na nové místo v parku pod kostelem.

Podstavec je z roku 1894, je čtverhraný a jeho autorem je Antonín Lukeš z Nové Paky, který se učil u packých sochařů Suchardů. Zepředu je na podstavci ztvárněn pilníkovský znak v jehož okolí jsou dubové haluze. Zezadu podstavce je nápis, dnes již špatně čitelný: „Den lieben Stadtbürgern von Pilnikau Gewidmet von einer Freundin [částečně nečitelný řádek – der Natur] 1894“, volný překlad: „Věnováno milým občanům (nebo měšťanům) z Pilníkova jednou přítelkyní [přírody] 1894“. Na pravé straně podstavce, v jeho dolní části, je jméno autora – “A. LUKES N. PAKA”.

Pokud se dobře podíváte na restaurovaný podstavec zjistíte, že dnes je na zadní straně podstavce neúplný a změněný nápis, který dává trochu odlišný význam od nápisu původního. Nápis byl totiž zkrácen o poslední řádek „der Nature“ a v prvním řádku navíc vypadlo písmeno „r“ a přehlasované „ü“ ve slově „Stadtbürgern“ – „Stadtbürger“ = obyvatelé, měšťané; „Stadtburgen“ = městské hrady. Na starší fotografii zadní strany podstavce je (zatím) jasně patrný změněný nápis, včetně zbytku původního textu chybějícího řádku nad letopočtem – „er N“. Překlad současného textu by zněl asi nějak takto: „Věnováno milým městským hradům z Pilníkova jednou přítelkyní 1894“.

Docela rozdíl, ne?

Několik fotografií:

Příspěvek byl publikován v rubrice historické památky, město Pilníkov, něco z historie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.