První adventní neděle

Dnes je první adventní neděle, takže již za čtyři týdny budou Vánoce! Venku sněží a všude je bílo. Mnozí z vás si dnes doma zapálili první svíčku na adventním věnci. A na našem náměstí se rozsvítil vánoční strom. Letos již podruhé bez diváků. Opět jsme se nemohli společně sejít u vánočního stromu a společně si zazpívat koledy. A proč? Protože Covid-19…

Že jsou svíčky na adventním věnci čtyři ví každý, ale víte co symbolizuje každá svíčka a jaké by měly mít svíčky barvy? Dnes se sice na barvy moc nehledí, ale tři svíčky by měly být modré nebo fialové, protože tyto barvy symbolizují zklidnění. Čtvrtá by měla být růžová, protože to je barva radosti a štěstí. Doba adventní bývala také dobou postu.

První se zapaluje fialová svíčka, tak zvaná svíce proroků, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Proto se jí také říká svíčka naděje. O týden později se zapaluje také fialová svíčka nazývaná betlémská, která připomíná lásku a Ježíškovy jesličky. Třetí neděli se zapaluje růžová svíčka, nazývaná též pastýřská, která vyjadřovala radost z toho, že se blíží konec půstu. Někdy se jí říká svíčka přátelství. Poslední svíčka je opět fialová či modrá, říká se jí andělská, a vyjadřuje pokoj a mír. Občas bývá ještě doplněna pátá svíčka do středu věnce. Ta se zapaluje na Štědrý den po západu slunce a vyjadřuje Krista.

A víte, že se svíčky zapalují postupně proti směru hodinových ručiček?

Poznámka: nejspíše se setkáte i s jinými barvami a názvy svíček, protože těch výkladů je více. Často se například používají svíčky červené, které mají vyjadřovat barvu Kristovy krve.

V tomto čase plném očekávání přejeme všem našim spoluobčanům krásný advent a hezké prožití Vánočních svátků!

Příspěvek byl publikován v rubrice město Pilníkov se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.