Schůzka o opravě kostela 16.04.2009

Koncem ledna v roce 2006 došlo ke zřícení jednoho celého pole klenby v pilníkovském kostele. Dodnes není klenba opravena, a proto se ve čtvrtek 16.4.2009 sešli na pilníkovské radnici zástupci majitele kostela, města Pilníkov a památkářů, aby projednali co bude dál.

Pracovní schůzky se zúčastnil za Královéhradecké biskupství biskup Mons. ThLic. Dominik Duka OP a vedoucí odboru správy majetku Ing. Jan Doskočil. Za trutnovské arciděkanství se zúčastnil P. ThLic. Miroslaw Michalak a Ing. Arch. Jan Slavík; za odbor výstavby, oddělení památkové péče MěÚ v Trutnově PhDr. Hynek Beneš a za obec Pilníkov starosta František Hubáček, Mgr. Veronika Sokolovičová – předsedkyně výboru pro MPZ Pilníkov a Miluška Honcová.

Na úvod pracovní schůzky se všichni účastníci nejprve na vlastní oči seznámili se současným stavem kostela. Protože na opravy kostela stále není dostatek peněz, postupují opravy jen velmi, velmi pomalu a z vnějšku nejsou příliš viditelné, což je důvod, proč se řada místních obyvatel domnívá, že se s kostelem nic nědělá. Jenže vzhledem k tomu, že pouhé 2,5 metru od kostelní zdi vede frekventovaná silnice I. třídy č. 16, je nutné nejprve zabezpečit stavbu před dalšími škodami, které způsobují neustálé otřesy z projíždějících nákladních automobilů. Kromě těchto zabezpečovacích prací byla zatím opravena sakristie a zároveň byla upravena na kapličku, aby se zde mohli místní věřící opět po delší době scházet.

Na schůzce byl dohodnut další směr oprav, aby se kostel ještě před ukončením prací nezřítil celý. Je smutné, že takto zdevastovaná památka se nachází přímo v centru městské památkové zóny.

Památkáři nastínili tři navržené varianty rekonstrukce kostela (otvor zakonzervovat proti dalšímu sesouvání, otvor zakonzervovat proti dalšímu sesouvání a překrýt skleněnou deskou, uvést vše do původního stavu). Náklady na rekonstrukci se s největší  pravděpodobností budou pohybovat až v řádech desítek milionů korun. Nejprve se však stavba musí stabilizovat proti pohybu.

No, zatím se jen občas diskutuje a rekonstrukce téměř nepostupuje. Uvidíme, zda-li se něci změní.

Poznámka z 10.04.2010:
Mons. ThLic. Dominik Duka OP byl v sobotu 13. února 2010 jmenován nástupcem kardinála Vlka ve funkci pražského arcibiskupa, úřadu se ujal 10. dubna 2010.

Poznámka z 06.01.2012:
Mons. ThLic. Dominik Duka OP byl v pátek 6. ledna 2012 jmenován kardinálem. Papež Benedikt XVI. jej jmenoval na závěr mše, kterou sloužil při příležitosti Zjevení Páně. Jmenovací dekret převezme na papežské konsistoři konané dne 18. února 2012 v Římě.

Článek s fotografiemi byl také publikován na webu www.Pilnikov.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice kostel Nejsvětější Trojice, město Pilníkov se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.