Řecký ostrov Kréta

Tak letos, tedy v roce 2010, jsme se rozhodli jet na Krétu. Teda rozhodli … ono totiž je dost velký problém sehnat jeden rodinný pokoj pro čtyři osoby (dva dospělí a dvě děti). Sice nám některé hotely nabídly dva pokoje, ale již nikdo nebyl ochoten garantovat, že budou vedle sebe. Prostě dvě děti (a více) už je dneska asi moc…

Na Krétu se letí přibližně 2:45 hodiny. My jsme letěli k ránu, takže po celou dobu letu byla tma, jen občas svítila nějaká ta města pod námi, občas nás minulo jiné letadlo, ale před Krétou nás uvítal východ Slunce.

Hotelový komplex Stella Hotels se nachází asi 18 km východně od Heraklionu (místní název Iraklion) a je na (současné) místní poměry dosti rozsáhlý a je také dobře vybaven. V hotelovém komplexu je celá řada bazénů. Některé jsou mělké pro děti různého věku a jsou doplněny skluzavkami. Nejmenší děti mají uprostřed “svého” bazénu pirátskou loď s mnoha různými prolézačkami a přístup k bazénu hlídají dva velcí tučňáci s rybkou v zobáku. U bazénů pro dospělé zase nechybí bary. V areálu hotelů se dokonce našlo místo i na malý stylový řecký amfiteátr, ve kterém bylo asi třikrát do týdne nějaké představení. Obvykle ve francouzštině, což ale třeba u vystoupení cirkusového typu tolik nevadí.

K hotelu ještě patří menší pláž u moře se slunečníky a lehátky, kolem níž je kamenný vlnolam chránící pláž před vlnami z moře. Na konci našeho pobytu se vlnolam ukázal jako velká výhoda, protože tato pláž byla jediná mořská pláž v širokém okolí, kde se dalo i přes velké vlny koupat. Sice se vlny převalovaly i přes vlnolam, ale rozstříkly se o něj do výšky a přitom ztratily většinu své síly.

Když už jsme u těch pláži… Nevím, co tu s plážemi dělali, ale snad na všech plážích v širokém okolí jsou pozůstatky betonu a asfaltu. Bohužel i na písečných plážích jsou v písku malé kuličky asfaltu, které sice nejsou téměř vidět, ale s plavkami dokáží udělat své. Písečné pláže patří většinou jen k větším hotelovým komplexům.

Letos se nám stala při nakupování dárků taková (v Řecku) dost neobvyklá věc. Hned ve dvou obchodech se nás  totiž snažili dost výrazně ošidit, dokonce bych řekl přímo okrást. Na cestách po Řecku se mi toto stalo poprvé. Jednou se  jednalo o nákup misky s tloučkem z olivového dřeva, kdy byla v obchodě umístěna cenovka 12,90 € a u pokladny nám majitel řekl, že to je cena pouze za tlouček a za misku je dalších 40 €, tedy celkem 52,90 €. Nezdálo se nám to, a tak jsme v tomto krámku nic nekoupili. Tutéž sestavu jsme nakonec koupili asi o 100 metrů dále za 11,70 €. Cena byla také uvedena také pouze na tloučku, ale vztahovala se ke kompletu.

Podruhé se nám něco podobného stalo v jiném marketu u pláže, kde za přívěsek, který byl označen cenovkou 2,50 €, po nás majitelka obchodu chtěla 9,80 € s tím, že je chybný štítek, ale když jsem tedy za vyšší cenu přívěsek odmítl, nechala u něho původní cenovku a vrátila jej i k původní cenovce v regálu…

Ceny bylo vždy potřeba v různých obchodech srovnávat, ale nikdy se mi nestalo, že by si obchodník až takto výrazně “navyšoval” cenu. Takže si dávejte pozor!

I když musím říci, že při ostatních nákupech v jiných obchodech jsme podobné problémy již nezažili. Při této příležitosti bych se ještě zmínil o prodeji zlatých řetízků, které najdete občas v obchodech. Někteří obchodníci uvádí, že se jedná o ocel pozlacenou 24 karátovým zlatem, ale jiní obchodníci “zapomínají” uvést, že základem je ocel. Cena se pohybuje přibližně od 1,33 €/cm do asi 2,95 €/cm. Pokud se podíváte po Internetu najdete v podstatě tytéž výrobky za (o dost) nižší ceny, i když na ně asi nedostanete “celoevropskou zárukou”, která zde na tyto výrobky platí (i když mi není jasné co to vlastně znamená, když výrobce řetízků není uváděn).

Pokud budete jezdit po ostrově autem, všiměte si, že i mezi nově postavenými hotelovými komplexy v nově vystavěných čtvrtích jsou jen tradiční úzké silničky, kde se dvě auta vedle sebe nevejdou a autobus do některých zatáček najíždí na několikrát. Také jsem zde na Krétě viděl na hlavních cestách celkem hodně pevných policejních radarů. Na některých silnicích kolem Heraklionu byly i tři radary na 10 kilometrů silnic. Zřejmě je toto další způsob jak získat peníze od turistů…

Související obrázky:

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecko, Zápisky z cest se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.