V neděli jsme byli v Třebechovicích pod Orebem, a protože muzeum betlémů je zavřené, byli jsme se podívat v nedalekém skanzenu Krňovice.
Když do skanzenu pojedete, dejte si pozor – při cestě z Třebechovic pod Orebem je u hospody šipka na parkoviště „skanzen“ kamsi doprava za hospodu, ale na to správné parkoviště je odbočka jen o několik metrů dále doleva a šotolinovou cestou se dostanete až k hlavní bráně Podorlického skanzenu Krňovice, kde se parkuje na přilehlé louce a zdarma.
Jak je již z názvu patrné, jsou ve skanzenu umístěny stavby z Podorlicka a okolí Hradce Králové. Ve skanzenu se nachází několik budov, z nichž některé jsou přenesené z původního umístění a jiné jsou postavené nově podle dochované dokumentace či fotografií.
Pokladna je umístěna ve zmenšené replice zájezdního hostince „Na Špici“ z nedalekého Hradce Králové se zajímavě vyřezávaným sloupem uvnitř. A protože se jedná o hostinec zájezdní, je u něho umístěna kočárovna, ve které dříve formani parkovali své povozy a dnes zde jsou umístěny zemědělské stroje, traktor Lanz Bulldog (1939) a dva automobily Tatra 11 (1923) a Tatra 12 (1926). Je škoda, že se lze na vystavené exponáty dívat jen od vrat, protože oba osobní vozy sice mají otevřené kapoty, takže motor vidíte, ale interiér vozu vidět není. Stejně tak traktor je až v druhé řadě, takže milovníci veteránů mají smůlu.
Další zajímavou stavbou je například roubená škola ze Všestar, ve které je expozice tkalcovství a také funkční pec na pečení chleba (ve které se chleba peče i nyní, ale nikde není uvedeno kdy). Nám se líbila kovárna, protože v ní zrovna pracoval kovář. Jinak zde najdete dva špýchary, nedokončenou kapličku, dřevěnou zvonici, zastřešenou studnu (kterou nejspíš nepoznáte), zajímavou funkční sušárnu ovoce a stále nedokončený vodní mlýn z Bělče nad Orlicí.
Vodní mlýn by po dokončení v příštím roce (2014) měl mít i funkční vodní kolo a tedy i návazné mlecí mechanizmy, které se nyní uvnitř budovy rekonstruují. Mlecí kameny jsou zatím připraveny před budovou mlýna. Po dokončení to bude bezpochyby nejzajímavější stavba tohoto skanzenu. Jen aby se našel někdo, kdo to návštěvníkům rozpohybuje…
V jednom ze dvou špýcharů je umístěna expozice zpracování lnu. Škoda, že tu není někde k vidění celá rostlinka lnu, protože dnes se len vidí snad jen v pohádce „Jak krtek ke kalhotkám přišel“. Na poli jsem ho už hóóódně dlouho neviděl. Prý se také dováží z Číny… V druhé části špýcharu jsou k vidění různé typy velmi starých ručních praček, valch a pracích zvonů, a ve druhém špýcharu jsou zase umístěny máselnice.
Po celém areálu jsou na různých místech umístěny zemědělské stroje – pluhy, ježek na drcení hrud, funkční žentour pohánějící mlátičku, mlátičky, formanské vozy, žebřiňáky a řadu dalších strojů. Kromě mnoha dalších věcí, zde také můžete vidět například trakař (také známý z pohádek, třeba o kocouru Mikešovi) a když budete pozorní, naleznete zde i dva cepy.
V areálu je ukázka českých hospodářských zvířat – dva koně, několik ovcí, kachny.
Skanzen není příliš rozsáhlý, a protože většinou se můžete dívat jen od šňůr ve dveřích a nikde není žádný rozpis, kdy se kde co děje (kovárna, pečení chleba, apod.), tak je prohlídka vcelku rychlá. Ukázky prací by ji výrazně oživily. Ale co, nedaleko je fajn koupání v Orlici…