aneb každý den jsou pytláky zabiti tři nosorožci
Když jsem náhodně na internetu našel pozvánku královédvorské zoologické zahrady na pálení rohů nosorožců, moc jsem nechápal proč se rohy spalují. Před časem jsem totiž v právě v ZOO ve Dvoře Králové vyslechl u ohrady nosorožců rozhovor malé holčičky s maminkou:
„Maminko, co je to za zvíře? To je hroch?“
„Ne, ne, to je nosorožec!“ odpověděla maminka.
„Ne, je to hroch! Nosorožec má přeci na nose roh!“ vysvětlila holčička.
Navíc pokud budou všechny rohy nosorožců spáleny, bude se o nich vyprávět jen v pohádkách a příbězích: „jóóó to bylo tenkrát, když ještě nosorožci v zoo měli roh…“, budeme jednou vyprávět vnoučatům. Samozřejmě jsem četl o případu ve francouzském městě Thoiry, kde pytláci v noci pronikli do zoo a nosorožce nejprve zabili a následně mu motorovou pilou odřízli roh. Cena rohu se v té době na černém trhu pohybovala kolem 60 000 dolarů, což bylo asi 1,5 milionu korun, za kilogram. Domníval jsem se, že v dnešní době jsou nosorožci v evropských zoo v bezpečí. Jak se něco takového může vůbec stát? Vždyť je to všude samá kamera! Jak to, že nikdo neslyšel tři výstřely a zvuk motorové pily?
Proč je vlastně o rohy nosorožců takový zájem? Největší zájem je především v zemích východní Asie, kde z nich vyrábí šperky, figurky a další předměty pro turisty, ale hlavně je používají v tradiční medicíně. Obchod s rohovinou je sice již od roku 1977 zakázán, přesto se i dnes nosorožci i sloni kvůli rohovině dál zabíjí. A to i přesto, že dnes se již ví, že rohovina léčebné účinky nemá.
Úterní odpolední akce se konala v den, kdy probíhala v Jihoafrické republice soudem povolená dražba nosorožčích rohů, tedy 19. září 2017. Stala se tak symbolickým aktem upozorňujícím na kritickou situaci těchto zvířat ve volné přírodě. A nejen v ní. Pálení rohů se v této zoo pořádalo poprvé již v roce 2014, kdy bylo v rámci akce „Spalte rohovinu, zachraňte nosorožce“ spáleno 60 kg rohoviny, takže s dnešními 33,3 kg již nechybí mnoho do 100 kg.
Letošní akcí provázela Lejla Abbasová a uvedla ředitele Královédvorské ZOO MVDr. Přemysla Rabase, světoznámého ochránce zvířat a archeologa Richarda Leakey z Keni, členku správní rady organizace African Wildlife Foundation modelku Veroniku Vařekovou, Keňskou ochranářku Paulu Kahumbu a zástupce celní správy Petra Müllera.
Spáleny byly rohy nosorožců, které pocházejí od uhynulých zvířat, rohy odřezané chovateli a rohy, které si zvířata sama ulomila. Jeden z rohů byl také z plzeňské zoo. Vzácnou a na černém trhu drahou rohovinu k hranici přinesli ozbrojenci Celní správy. Před pálením zahrada svou rohovinu skladovala v trezorech na bezpečném místě.
Pálení slonoviny není pouze místní záležitostí, ale probíhá po celém světě. Historicky první pálení rohů se konalo v Keni v lednu 1990 a bylo spáleno 270 rohů. „Když jsme poprvé pálili slonovinu, stál kilogram 300 USD. Po spálení její cena klesla na pět $. Vyvražďování nosorožců je přímým důsledkem obchodování s jejich rohovinou. Jde o vzkaz Česka ostatním zemím, které s rohovinou obchodují,“ doplnil politik, paleontolog a ochranář Richard Leakey z Keni, který jako první v roce 1989 demonstrativní pálení rohoviny a slonoviny inicioval. A dále pokračoval vysvětlením, proč je dobré rohovinu pálit: „Vyvražďování nosorožců je přímým důsledkem obchodování s jejich rohovinou. Nepochybuji, že inteligentní, vzdělaní lidé na celém světě jsou si vědomi, že rohovina z těchto kriticky ohrožených zvířat jim nemůže přinést žádný užitek. Spálení rohoviny a poukázání na absurdnost chování těch, kteří rohovině přiznávají jakoukoli hodnotu, je vynikající nápad. A ti, kteří se snaží nosorožčí rohovinu prodávat, by se měli dočkat veřejného odsouzení, protože se vědomě pokoušejí na nosorožcích vydělat i za cenu jejich případného vyhynutí.“
Věděli jste například, že podle informací mezinárodní organizace pro záchranu nosorožců Save the Rhino International (Zachraň nosorožce) od roku 2007 zabili pytláci v Africe nejméně 7100 nosorožců a ve volné přírodě jich dnes zůstává zhruba 25 000. Například organizace Traffic, která monitoruje obchodování s volně žijícími zvířaty, letos v září uvedla, že pašerácké gangy z rohů nosorožců vyrábějí šperky, aby unikly odhalení na letištích.
Nebo víte, že rohy nosorožců mají obdobné složení jako lidské nehty nebo vlasy?