Orkneje – Scapa Flow, Italská kaple, …

Orkneje jsou skotským souostrovím skládajícím se ze 70 ostrovů, z nichž je pouze 20 obydlených. Většina obyvatelstva žije na největším ostrově Orknejí – Mainlandu, na kterém žijí tři čtvrtiny všech obyvatel Orknejí.

Vodní plocha rozkládající se mezi ostrovy se nazývá Scapa Flow a za obou světových válek byla hlavní základnou královského námořnictva. V roce 1919 zde byly internovány německé válečné lodě, které němci sami raději potopili než aby je nepoškozené předali státům Dohody. Rozkaz k potopení lodí vydal 21. června 1919 německý velitel kontradmirál Ludwig von Reuter, který nechal potopit 50 německých válečných lodí, mezi nimiž bylo i 10 bitevních lodí a 5 bitevních křižníků.

Během druhé světové války byli na Orknejích internováni italští váleční zajatci (především ze severoafrické fronty), kteří byli ubytováni na ostrovech Lamb Holm a Burray. Zajatci stavěli mezi ostrovy protiponorkový val, který by zabránil proniknutí nepřátelských ponorek do Scapa Flow. Protože Italové neměli možnost se scházet na mše, bylo jim velením tábora povoleno vybudovat si uprostřed tábora na ostrově Lamb Holm kapli, která se později stala známá jako Italská kaple (Italian Chapel). Vedení celé stavby se ujal rodák z Moeny Domenico Chiocchetti, který již měl za sebou vytvoření betonové sochy svatého Jiří bojujícího s drakem, která stojí nedaleko kaple. Kapli budovali v letech 1943 až 1945 a ke stavbě bylo použito výhradně odpadního materiálu z lodních vraků a zbytků stavebního materiálu.

Ostrovy byly obydleny již před 5500 lety a jsou na nich jedny z nejstarších a zároveň také nejzachovalejších neolitických památek v Evropě. Zároveň se podobné památky ani jinde nevyskytují. Některé zajímavosti jsou popsané v dalších článcích.

 zpět na úvodní článek

Související obrázky:

Příspěvek byl publikován v rubrice Velká Británie, Zápisky z cest se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.