Již 510 let je Pilníkov městem

Poslední červnovou sobotu, tedy 29. června 2024, se na pilníkovské náměstí vrátili středověcí kejklíři, rytíři a hudebníci. Oslavovali zde totiž s místními obyvateli 510. výročí povýšení Pilníkova na město.

On tedy Pilníkov byl založen sice dříve. Již za vlády krále Václava I. začala kolonizace tohoto kraje. O Pilníkovu se však poprvé dočteme v „Knize o potvrzení duchovních funkcí“ až v roce 1357. A jak čas běžel, střídaly se dobré časy i časy zlé, avšak Pilníkov se stále rozrůstal. Na začátku 16. století ves patřila pod vládu krále Václava IV. A právě toho Adam III. Zilvar požádal o povýšení vsi na městečko. Jeho žádosti bylo vyhověno, a tak od 20. března 1514 se stal Pilníkov městem a byl mu udělen dodnes užívaný znak (prapor byl obci udělen až v roce 1998). O pár let později, přesně 30. června 1522, docílil Adam III. Zilvar také toho, že zilvarovské statky byly propuštěny z manství trutnovského, a tak získaly větší samostatnost.

Světové války zamíchaly obyvatelstvem a z města se stala zase obec. Až 12. dubna 2007 se stal Pilníkov opět městem a tím je dosud.

Samotná slavnost začala průvodem z Hradčína na náměstí. V průvodu se shromáždilo mnoho lidí v historických kostýmech. V čele pak šli tamboři, za nimi vlajkonoši nesli zemské vlajky a hned za nimi kráčeli někteří pilníkovští zastupitelé také v historických róbách. Po příchodu na náměstí se účastníci rozprchli do stínu a nastal čas proslovů. Kromě starosty Josefa Červeného přivítal přítomné i Wieslaw Cepielik, který spolu s tajemnicí Martou Kwiecień přijeli do Pilníkova z partnerské gminy Marciszów v čele dvaadvacetičlenné delegace.

A po úvodních proslovech začal program. Program byl velmi pestrý. Každou půlhodinu se měnil. Viděli jsme v něm různá vystoupení kejklířů a komediantů, scénky z historie, rytířské souboje a rynkem zněly bujaré písně středověku.

Kromě toho, kdo chtěl, mohl si vyzkoušet i střelbu z luku či zjistit, jak lze ukovat třeba hřebík nebo jak se přede na kolovrátku. I z olova jste si mohli něco vylít. Někteří si dokonce i vyzkoušeli jak se razí kutnohorský groš.

Když se na náměstí začal vkrádat podvečer, rozhořelo se na něm několik ohňů a mezi nimi proběhla závěrečná ohňová show.

Celé odpoledne bylo zajímavé a stále se na náměstí něco dělo, ale snad kvůli velmi teplému až parnému počasí odpoledne navštívilo poměrně málo návštěvníků. I přesto vystupující dali do vystoupení vše.

Trochu delší video z celého odpoledne:

510 let města Pilníkova

Velmi zajímavé bylo také vyprávění kata o jeho práci:

A na závěr ještě fotografie:

Související obrázky:

Příspěvek byl publikován v rubrice historické památky, informace z kultury, kostel Nejsvětější Trojice, město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.