Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks 2013

Před několika dny byla v Krkonošském deníku soutěž o lístky na Slavnosti koní, historie a řemesel v Kuksu, tak jsem na ni odpověděl a kupodivu mi za několik dní přišel e-mail, že jsem jeden lístek vyhrál. Takže jsme v sobotu po poledni dne 27.07.2013 vyrazili do Kuksu.

Na celé odpoledne (od 12 do 19 hodin) byl připraven bohatý program, ve kterém si každý příchozí návštěvník určitě vybral něco zajímavého. Letos byl zaměřen na koně a jeho nedílnou součást v historii člověka. Škoda jen, že se některé programy překrývaly a také ne všechny programy byly uvedeny v programu, který byl zveřejněn. A třeba kování koní bychom bez dotazu asi ani nenašli.

Po zahájení nejprve proběhla ukázka „Koňské záchranky“, která předvedla simulovanou záchranu postiženého koně. Netušil jsem, že něco podobného u nás existuje, a když sídlí v Brně, tak je otázkou, jak dalece je reálný jejich zásah v našem kraji. Po této prezentaci jsme se byli podívat na kování chladnokrevného koně – statného a trpělivého čtrnáctiletého valacha Mišáka pro lesní práci. S Mišákem jsme se setkali ještě i později, když vozil děti.

Mezitím Šmatolánovi se svými koňmi předváděli skok vysoký. S jedním koněm se jim podařilo překonat břevno ve výšce 180 centimetrů. Během odpoledne byli také několikrát představeni starokladrubští koně ze slatiňanského hřebčína. Nejprve byli předvedeni na ruce a vysvětleny jejich charakteristické vlastnosti a diváci byli také stručně seznámeni s historií jejich chovu. Potom ještě vystoupili v představení „Pas de deux“ a „Španělská impresse“.

Zajímavé byly také ukázky z historické senoseče, ve které se předvedli koně s perfektně udržovanou sekačkou, obracečkou i hrabačkou sena.

Celé slavnosti byly zajímavé i poučné.

Publikováno také na novinky.cz, bohužel s chybnou úpravou redakce v perexu.

Video se připravuje.

Příspěvek byl publikován v rubrice Česká republika, reportážní fotografie se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.