Opatství Jedburgh Abbey

Opatství Jedburgh Abbey bylo původně založeno jako převorství augustiánů kolem roku 1138 a to pravděpodobně na místě, kde stával kostel již od 9. století. Ale již v roce 1154 bylo toto převorství povýšeno na opatství. Jedburgh Abbey bylo jedním ze čtyř velkých opatství ležících poblíž hranic mezi Skotskem a Anglií, což také výrazně ovlivnilo rozvoj všech těchto opatsví. Na hranicích se stále odehrávala řada menších a větších bitev a válek. Vojenské útoky se postupně stupňovaly až do 16. století. Koncem opatství se však stala protestanská reformace v roce 1560.

Dnes je opatství malebnou zříceninou ve které najdete jak prvky románské architektury, tak i prvky architektury gotické. Pokud ale vyjdete po krouceném schodišti na průchod čelem hlavní lodě katedrály a podíváte se po „délce“ katedrály, vypadá to, jako by katedrála byla právě dokončena a gotické oblouky jen čekaly na nové zastřešení a okna na nové zasklení.

Vzhledem k tomu, že opatství stojí na mírném návrší, dodnes tvoří výraznou dominantu města Jedburgh. V její těsné blízkosti je ještě další – dosud používaný – kostel a v okolí se můžete projít mezi hezkými historickými domy, z nihž některé možná pamatují i opatství ještě v plné kráse.

 zpět na úvodní článek
Příspěvek byl publikován v rubrice Velká Británie, Zápisky z cest se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.