Psát o cestách po řeckých ostrovech a nezmínit se o nejzajímavějších místních stromech, které jsou pro Řecko navíc charakteristické, snad ani nelze. Těmito stromy jsou samozřejmě olivovníky. Konkrétně Olivovník evropský (Olea europaea).
Každý se již určitě setkal s olivami v nálevu či olivovým olejem, takže jistě víte o co jde.
Olivovníky v Řecku uvidíte na mnoha místech. Tyto stále zelené houževnaté stromy s vrásčitou kůrou jsou obvykle velmi staré, což je na jejich kmenech také vidět. To stáří a ošlehanost silnými větry, případně i opálení ničivými požáry, dává stromům velmi zvláštní tvary. Je s podivem, co vše tyto stromy za svůj život vydrží a přežijí.
O olivovníky se starají rodiny po celé generace, protože tyto stromy mají bohatou úrodu až přibližně od svého dvacátého roku a plodí minimálně dalších 150 let. Ale jsou známé i mnohem starší stromy. Například na Ithace je olivovník starý asi 1500 let. A na Krétě je zřejmě nejstarší olivovník, jehož stáří je odhadováno na více než 3000 let, který dodnes bohatě plodí. V literatuře je též znám podle místa růstu jako “Olivovník ve Vouves”.
V našich podmínkách je olivovníkům svojí houževnatostí asi nejblíže borovice. Ale s jednou vyjímkou. Šišky nejím.
Když už jsem u těch stromů, tak u stromů je to také zajímavé s jejich stářím. Zatím není známo, že by stromy umíraly stářím. Obvykle je buď zahubí škůdci, přírodní podmínky (požár, mráz, vítr, apod.) nebo je pokácí lidé. Stáří stromů v ideálních podmínkách je těžké odhadnout, ale jsou známy stromy na švédsko-finských hranicích, které jsou v současnosti považovány za nejstarší a jejich stáří je odhadováno na asi osm tisíc let!