Kaple Rosslyn v obci Roslin

Kaple Rosslyn (Rosslyn Chapel, Roslin) se nalézá v obci Roslin nedaleko Edinburghu. Je jedním z nejposvátnějších míst Skotska a vzhledem k románu Dana Brawna “Šifra mistra Leonarda” patří i k nejpopulárnějším místům Skotska. Spisovatel do kaple totiž umístil závěrečnou část příběhu – v kapli je podle prastaré legendy ukryt svatý grál – pohár, který použil Ježíš při poslední večeři a později do něj byla zachycena jeho krev.

Kapli postavil roku 1446 Sir William St Clair, třetí a poslední kníže z Orkney. Je zajímavé, že ačkoli byla kaple vystavěna téměř 150 let po rozpuštění řádu Templářských rytířů (1307), lze v interiérech kaple nalézt mnoho templářských znaků. Například typický symbol dvou jezdců na jednom koni nebo templářskou pečeť – Boží jehňátko s křížem – nebo muž s křížem templářů držící lano kolem krku muže se zavázanýma očima. V celé kapli je i mnoho dalších zajímavých symbolů a znaků. Navíc kaple není stavěna jako jiné středověké kostely, ale připomíná zmenšený starý židovský chrám z Jeruzaléma (Šalamounův chrám) – první sídlo templářů. Kromě toho je v interiéru ztvárněna řada výjevů z bible – vyhnání z ráje, pád člověka, narození, ukřižování i vzkříšení Krista. Otázkou zatím zůstává, zda-li jsou tyto řezby z doby výstavby kaple nebo z její rekonstrukce v roce 1860.

V kapli je nyní známé jedno podzemní patro, ale v Šalamounově chrámu byla podzemní patra hned tři. Takže možná zde jsou další, dosud neobjevená, podzemní patra. Možná zde je také stále hledaný poklad templářů, snad i přímo Svatý Grál. A nebo také nic! Tajemství ještě podporuje nemožnost vykopávek, protože kaple by se mohla zřítit.

Zkrátka kaple dodnes skrývá řadu nerozluštěných tajemství či vzkazů. A právě proto je tak zajímavá.

Další informace naleznete například na těchto stránkách kaple.

 zpět na úvodní článek
Příspěvek byl publikován v rubrice Velká Británie, Zápisky z cest se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.