Na čtvrteční odpoledne 16. června 2022 připravil starosta města ve spolupráci s Jiřím Hakenem a posledním ředitelem kdysi největší místní firmy Slévárna a strojírna, a.s. Jaroslavem Menglerem výstavu s názvem Pilníkovská slévárna na historických pohlednicích a fotografiích.
Výstava je poměrně rozsáhlá a je rozmístěna v obou společenských místnostech na pilníkovské radnici. Na úvod starosta Josef Červený přivítal více než 60 příchozích, kteří zaplnili celou zasedací místnost. Po něm promluvil Jiří Haken, který se věnoval hlavně starším dějinám slévárny, protože o těch novějších povídal Jaroslav Mengler. Po úvodních slovech starosta promítl původní propagační film slévárny. No a pak již si mohli příchozí prohlédnout celou expozici nebo si spolu popovídat. Na výstavu se totiž přišla podívat řada bývalých zaměstnanců, z nichž se někteří setkali po delší době. Byli mezi nimi i tři bývalí ředitelé slévárny Josef Dvořák, Josef Donát a již zmíněný Jaroslav Mengler.
Ve slévárně totiž pracovalo mnoho místních obyvatel až do poslední chvíle její existence a dodnes si tak na její poslední období pamatují. Na výstavě bylo k vidění mnoho dobových fotografií a pohlednic nejen ze slévárny, ale i Pilníkova. Kromě nich výstava obsahovala i různé historické záznamy a to i ze sportovních a kulturních akcí pro zaměstnance slévárny. Dokonce i kroniku Brigády socialistické práce se podařilo zapůjčit.
Součástí výstavy byly i některé z výrobků z širokého výrobního rozsahu slévárny. Slévárna vyráběla až 65 různých výrobků od poštovních schránek nebo stojanů na kola přes ozdobné litinové prvky ke schodištím až ke klavírním a pianinovým rámům. Tyto rámy získaly převážně prostřednictvím výrobků firmy Petrof světový ohlas a dodnes je lze najít v mnoha mistrovských nástrojích po celém světě.
Někteří z vás nejspíše ještě mají doma zahradní grily či zouváky na boty v podobě brouků nebo další výrobky místní slévárny. Obdobně, když se budete procházet historickými částmi některých měst, tak historické kandelábry, sloupky s řetězy i zdobené lavičky lákající ke spočinutí, jsou dílem místní slévárny.
Jedna z asi nejznámějších, a taky posledních, zakázek slévárny byla na začátku roku 2009 pro město Prahu. Například na Karlově mostě jsou umístěny kopie původních litinových kandelábrů, které byly odlity a následně dokončeny u nás v Pilníkově. Také na nedalekém Staroměstském náměstí najdete litinové sloupky s řetězy, taktéž z Pilníkova. Ale Karlův most je přeci jenom známější…
„Je pro nás ohromná událost, že můžeme dělat tak důležitý výrobek, jako je sloup na Karlův most,“ řekl tehdy ředitel pilníkovské slévárny Jaroslav Mengler pro Českou televizi. Příprava a složení formy na jeden kandelábr zabírala přibližně tři hodiny, což tehdy vysvětloval technolog Josef Havrda: „Skládání formy vyžaduje velkou přesnost a umění formíře, protože každý sloup se skládá ze třinácti jaderníků. Teprve když je forma řádně připravená, je možné zahájit samotné odlévání.“
No a pak přišlo září téhož roku a slévárna se ocitla v insolvenci a následně v konkurzu.
Takže až půjdete po Karlově mostě nebo po Staroměstském náměstí, vzpomeňte na někdejší šikovnost pilníkovských slévačů i dalších pracovníků, kteří ty litinové věci vyrobili!
Výstava potrvá do konce prázdnin a klíče jsou v kanceláři starosty.