Šestý Pilníkovský pelikán má svého majitele

I letošní, v pořadí již šestá, plaketa Pilníkovského pelikána byla předána na Městských slavnostech. Na cenu bylo tentokrát nominováno celkem devět pilníkovských občanů, kteří se nejčastěji podíleli na rozvoji města ve sportovní nebo kulturní oblasti. Nejvíce hlasů od občanů města, a potom i hlasy většiny zastupitelů města, získala paní Věra Janotová. Věra Janotová se již mnoho let výrazně podílí na kulturním životě místních seniorů, kteří se sdružují v Klubu seniorů. Plaketu jí předala tradičně organizátorka ankety Hana Blažková spolu se starostou města Josefem Červeným.

Den města Pilníkov 2020 – Hana Blažková s Věrou Janotovou

Většina z vás ji jistě zná, ale i tak jsme jí položili několik otázek:

Jak jste se o tom, že jste ocenění získala dozvěděla?

O mé nominaci jsem vůbec nevěděla, proto jsem byla velmi překvapena, že jsem byla vybrána největším počtem občanů i zastupitelů na toto ocenění. Dokonce i kolegyním z Klubu seniorů se nominaci přede mnou podařilo utajit!

Velmi si nominace vážím!

Byla jste překvapená nebo se vám to doneslo dříve?

Ano byla jsem velice potěšená a překvapená. Ani kolegyně z klubu mi nic neprozradily!

Řeknete nám něco o sobě?

Narodila jsem se tedy v Trutnově, ale jsem rodilá pilníkovačka. Základní školu jsem navštěvovala v Pilníkově. Potom jsem se v Hradci Králové vyučila pánskou kadeřnicí a následně pracovala v komunálních službách v Trutnově. V roce 1969 jsem nastoupila do závodu KRPA v Hostinném jako spojovatelka. Po mateřské dovolené jsem pracovala jako prodavačka obuvi v Pilníkově no a od roku 1996 jsem soukromá podnikatelka.

Kdy jste vstoupila do Klubu seniorů? Hned jak jste šla do důchodu nebo až později?

Klub důchodců jsme založili za působení starosty Františka Hubáčka v roce 2009, takže již to je jedenáct let. Členové klubu mě zvolili předsedkyní a tou jsem dodnes.

Kolik vás v klubu je?

Začínalo nás dvaadvacet, ale aktuálně nás je pouze dvanáct. Nedaří se nám totiž rozšířit členskou základnu. V našem městě žije sice početná skupina seniorů, ale většina z nich se ještě za seniory nepovažuje nebo zase naopak se domnívají, že jsou příliš staří cokoli provozovat.

Jste tam stále samé ženy nebo již máte mezi sebou i muže?

Zatím klub navštěvují samé ženy, ale velice rády bychom přivítaly i mužské pokolení.

Ostatní členky klubu říkají, že jste hybnou silou klubu – honíte je hodně?

Ano!

To bylo velmi stručné, co vše vůbec společně podnikáte?

Podnikáme spolu mnoho různých aktivit, například roznášíme Pilníkovský zpravodaj, vzaly jsme si na starost údržbu i novou výsadbu v parku na náměstí, sbíráme starý papír, použitý textil pro Diakonii, pořádáme zájezdy pro seniory, pořádáme společné cyklistické výlety. Společně se účastníme i kulturních akcí a přednášek, například navštěvujeme divadlo v Úpici. Také nesmím zapomenout na pravidelnou aktivní účast na Olympiádě seniorů v Havlovicích. Naše členky se také účastní veřejných zasedání i cvičení pro seniory. Jsme zkrátka aktivní ve všech rovinách!

Předpokládám, že se i nadále budete podílet na vedení klubu?

Jestli mi to můj zdravotní stav dovolí, tak určitě ano!

A co plánujete na závěr tohoto roku nebo i do příštího roku?

Na závěr roku pojedeme na tajný výlet, také si zajedeme do Polska a na vánoční koncert do Chotěvic.

A chcete do klubu pozvat i další pilníkovské seniory, kteří v něm ještě nejsou?

Samozřejmě! Takže touto cestou zvu všechny pilníkovské seniory k nám do klubu. Přijďte mezi nás! Můžete se k nám přijít podívat na některé naše setkání nebo na naši akci – a pak se rozhodněte, jestli posílíte naše řady.

Děkujeme za rozhovor a přejeme ještě mnoho aktivních let!

Letošní anketa skončila a zanedlouho bude vyhlášen její další ročník – přemýšlíte již koho nominujete?

Autor fotografií Jaroslav Blažek ml.

Související obrázky:

Příspěvek byl publikován v rubrice informace z kultury, město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.