Den otevřených dveří na větrné elektrárně ve Vítězné

Česká společnost pro větrnou energii uspořádala v sobotu 13. června 2015 Den otevřených dveří ve svých šesti větrných elektrárnách, včetně té nad Pilníkovem – ve Vítězné.

Kousek pod elektrárnou byl zaparkován a zpřístupněn elektromobil Nissan Leaf. Bohužel bez popisu a obsluhy. Sice byl otevřen, včetně motoru, ale popis chyběl, stejně jako nějaká obsluha, takže kolik toho ujede, jak rychle jezdí, apod. se nebylo možné dozvědět. Za to o elektrárně se bylo možné dozvědět spoustu zajímavostí. Jen do gondoly se nesmělo, proto byla ve stanu přístupná virtuální prohlídka celé elektrárny, včetně výhledů do okolí. Prý bude zanedlouho také umístěna na webové stránky www.eldaco.cz

Pro návštěvníky bylo připraveno občerstvení a děti si mohly nechat namalovat něco na obličej nebo si zaskákat ve skákacím hradu. I cisterna s vodou na umytí byla k dispozici.

Větrná elektrárna ve Vítězné je dosud největší elektrárna v České republice. Do provozu byla uvedena koncem listopadu 2014 a její nominální výkon je 3 MW.

Tubus elektrárny se tyčí do výše 119 m a na něm je upevněna gondola. Každý list vrtule je dlouhý 56 metrů, takže celková výška elektrárny dosahuje 175 metrů. Hmotnost každého listu je 12,3 tun, přitom hmotnost jednotlivých listů vrtule se může lišit maximálně o pouhých 5 kg. Průměr rotoru je 112 m.

Elektrárna začíná dodávat elektrický proud při síle větru 2 m/s, nominálního výkonu dosahuje při síle větru 12 m/s a vypíná se při maximální síle větru 25 m/s. Za dobu své existence elektrárna zaznamenala nejsilnější vítr o rychlosti 25,4 m/s, dosáhla nejvyšších otáček 14,1 ot/minutu a přitom vyráběla 3028,0 kW elektrické energie.

Do nejvyšší části tubusu se lze dostat buď po žebříku, nejrychlejší výstup je prý za 8 minut, průměrný kolem 20 minut. Nejpohodlnější je ale výtah, který pod gondolu dorazí za 6 minut.

Na Den otevřených dveří se do Vítězné přišlo podívat celkem dost lidí, jak z Vítězné, tak i z dalších obcí v okolí.

Publikováno také na novinky.czzde. I když tentokrát opět zasáhla cenzura novinek.cz a odstranila odkaz na více fotografií.

Příspěvek byl publikován v rubrice Česká republika, reportážní fotografie se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.