Den města 2014: 500. výročí povýšení Pilníkova na město

V sobotu 27. září 2014 se v Pilníkově konaly již osmé městské slavnosti. Letošní slavnosti se konaly u příležitosti 500. výročí povýšení Pilníkova na město, což se ale stalo 20. března 1514 za vlády krále Vladislava IV., jehož byla ves majetkem. Při této příležitosti byl také městu udělen znak.

Na organizaci dne města se podíleli ZŠ a MŠ Pilníkov, Myslivecké sdružení Krakonoš, MS Českého rybářského svazu, Spartak Pilníkov a SDH Pilníkov. Jako hosté se slavností zúčastnila také delegace bývalých obyvatel z Německa.

V úvodním projevu přivítal všechny návštěvníky starosta města Haken, který zároveň všechny seznámil se stručnou historií města. Na jeho projev navázal Dr. Johannes Gottwald, vedoucí německé delegace.

Po úvodních projevech začalo vystoupení dětí z místní základní školy. V téže době však přilétl žlutý vrtulník, který nejprve obletěl několikrát kolem Pilníkova a potom přistál na místním fotbalovém hřišti, takže se většina návštěvníků přesunula tam. Vrtulník byl uzpůsoben pro vyhlídkové lety a měl čtyři místa pro pasažéry. Do vrtulníku nastoupili tři představitelé z vedení města a odletěli na vyhlídkový let. Po jejich návratu vrtulník odletěl a již se nevrátil. Takže žádné vyhlídkové lety pro veřejnost…

Mezitím na pódiu dokončili svá vystoupení žáci místní základní školy, po kterých zazpíval soubor Vítězňáček ze základní školy ze sousední obce Vítězná a poté již podium patřilo loutkovému divadlu Kozlík z Hradce Králové.

Na fotbalovém hřišti byla uspořádána velká přehlídka dravců s letovými ukázkami (současně probíhalo loutkové divadlo na hlavním pódiu – obojí najednou se opravdu nedá stihnout, ale tolik dravců tu ještě nebylo…), kterou zajistili místní myslivci u společnosti SEIFEROS cz, o.p.s.. Ukázky byly zajímavé, dokonce jsme si mohli i pohladit výra, a byly provázeny velmi vtipným komentářem moderátora. Ke konci vystoupení moderátor zapojil do představení i několik místních dětí.

Mezi 10 a 13 hodinou byl po dlouhé době otevřen kostel Nejsvětější Trojice pro všechny zájemce k nahlédnutí na současný stav oprav. Zájemci viděli opravenou sakristii – nyní kapli a mohli také nahlédnout do kostelní lodi. Překvapivě přišlo velmi mnoho zájemců.

Prohlídky kostela se zúčastnili všichni hosté z německé delegace, kterým překládala bývalá kastelánka paní Miluše Honcová. Starosta při této příležitosti donesl původní kříž, který byl umístěn kdysi na střeše kostela.

Němečtí hosté se po prohlídce vrátili na oběd do penzionu “U Skutilů”, kde jsme pro ně narychlo připravili improvizovanou výstavu fotografií z kostela, o kterou nás v kostele požádali.

Později odpoledne a večer ještě vystoupily hudební skupiny Koneckonců, místní Tlupa-tlap a Jam & bazar. Kdo vydržel až do setmění, mohl shlédnout velký ohňostroj.

Jen je škoda, že nebyl dodržen zveřejněný časový rozvrh, protože když se někteří pilníkováci přišli podívat na ohňostroj, bylo již dávno po něm. Někdo měl totiž “dobrý” nápad jej posunout ještě před koncert Tlupy-Tlap. A také všimli jste si, že nikde nebyla vyvěšena vlajka Německa? Ale na vlajku EU, Euroregionu glacensis se nezapomnělo… a taky na vlajku Polskou a Českou. Delegace ale byla pouze z Německa…

A to jsem zcela pominul skutečnost, že když s patnáctiminutovým zpožděním začal úvodní proslov, ještě stále firma T-audio dodělávala pódium…

Publikováno také na novinky.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice den města, informace z kultury, kostel Nejsvětější Trojice, město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.