Renovace ciferníků kostelních hodin

Na věžní hodiny se určitě občas podívá každý Pilníkovan, a tak jste si nejspíš všimli, že v průběhu září 2015 byly po 24 letech opraveny všechny čtyři ciferníky.

Opravu provedl místní malíř písma pan Miroslav Mrštík. Pan Mrštík ciferník v minulosti již maloval. Nejprve musel opravit omítku kolem litinových rámů, ve kterých jsou upevněny vlastní ciferníky a od poslední opravy již potřebovala opravit, protože leckde již chyběla. Potom oškrabal a následně přemaloval všechny ciferníky. Každý ciferník se skládá ze čtyř částí, které jsou zhotoveny ze skla tlustého přibližně jeden centimetr. Na skle jsou namalovány černé cifry a celý ciferník je následně zabílen. A aby bylo vidět, kolik je hodin i v noci, je za každým ciferníkem umístěna jedna žárovka o výkonu přibližně 60 W. Dnes je to již samozřejmě úsporná žárovka.

A protože ciferníky se malují přibližně jedenkrát za pětadvacet let, tak jsem se byl na pana Mrštíka podívat a něco nafotit.

Související obrázky:

Příspěvek byl publikován v rubrice historické památky, kostel Nejsvětější Trojice, město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.