Tajemství kostelní věžičky

Tak nyní je věžička vedle kostela na dřevěné plošině kde firma TES98 Martina Zemana bude v následujících měsících a možná i letech realizovat opravu věžičky. Věžička byla z vrcholu věže sňata v pátek 5. listopadu 2021.

Trochu historie

A nyní k vlastní věžičce. Věžičku tvoří oplechovaná osmiboká cibule s lucernou. Samotná její konstrukce je dřevěná a původně byla postavena bez použití železa, ale jak šel čas byla věžička opravována, a to i za pomocí železných kramlí a hřebíků. Naposledy byla opravována v 80. letech, za starosty pana Veselého.

Je velmi pravděpodobné, že její tvar se během staletí změnil a není stejný jako byl po dokončení samotné stavby v roce 1605. Na nejstarším dochovaném zobrazení města Pilníkov má špička kostelní věže tvar vysoké gotické špice, a dokonce je pod ní nakreslen i ochoz. Ovšem nějak tam nevychází roky, protože věž nechala přistavět k tehdy dřevěnému kostelu Beatrix Eleonora Lobkowicz – Zilvarová v letech 1604 až 1605, tedy několik let po nakreslení zmíněného obrazu. Špičatá střecha je však nakreslena i na jiných podkladech. Později je ale již kreslena v podobném tvaru jako je nyní. I když někdy je pod ní nakreslen ochoz.

Pro stavbu kostela, který byl přistavěn ke kamenné věži kostela v letech 1769 až 1770, byly vyhotoveny dva návrhy. Součástí obou plánů byla i věž a její střecha. První plány vypracoval v roce 1726 dvorní architekt a stavitel Schwarzenbergů Antonín Erhard Martinelli. Další plány jsou z roku 1768 a jejich autorem je zednický mistr Jan Jeschke. Současné verzi zastřešení je více podobné řešení Martinelliho, ale i to se od aktuálního řešení liší.

Oba návrhy věže vidíte na přiložených obrázcích.

Nahoře ve věžičce (v tzv. lucerně) byly umístěny dva menší zvony, které odbíjely čas. Menší z nich odbíjel čtvrthodiny a větší celé hodiny. Na větším je napsáno, že jej roku 1875 odlil ve své slévárně v Praze Josef Diepoldt. Na druhém zvonu to sice není uvedeno, ale lze předpokládat, že rok odlití i dílna jsou u obou zvonů stejné a byly odlity zároveň. Oba zvony nyní spočívají v patře s hodinami.

Příprava věžičky na sundání

Před uvázáním řetězů a popruhů potřebných k přesunu věže musela být stávající konstrukce věže zesílena, aby se při přesunu nezhroutila. Na přiložených fotografiích vidíte rozsah zpevnění věžičky a můžete si udělat představu kolik materiálu museli pracovníci firmy TES98 vynést nahoru a umístit do věžičky, než ji přivázali k jeřábu a nechali snést dolů.

Na fotografiích také vidíte i rozsah poškození stávajících trámů, a když vidíte jejich stav, hned vám musí být jasné, proč se věžička nakláněla.

Co se našlo v makovici?

V úterý 9. listopadu dopoledne byl nejprve sejmut kříž, respektive byl nad makovicí odříznut, a potom byla sundána i vlastní makovice. Makovice je poměrně lehká a je zhotovena z měděného plechu. Její výška je 73 cm a průměr 59 cm. Průměr středového otvoru je 13 cm.

K velkému překvapení v ní ale nic nebylo! Pro jistotu Martin Zeman otevřel i horní cibuli a … také nic! Takže nám předchozí generace nic nezanechaly, anebo spíše při některé opravě se vyndalo původní pouzdro a nové se nevložilo. Tak snad se současní radní domluví a za ten rok, než se bude vše vracet, něco připraví. Uvidíme, jak to pojmou. Makovice je dostatečně velká a její sejmutí je tak výjimečné, že by třeba i místní spolky chtěly něčím přispět…

Pro doplnění ještě vrcholový kříž má rozměry 195 x 142 cm a je zhotoven převážně z ohýbané a svařované pásoviny doplněné ozdobami, které jsou přinýtované. Pouze upevnění na trnu bylo přišroubováno. Vzhledem k použitým materiálům to vypadá, že je z roku 1907. Celá věžička je vysoká 14,2 metru a strana základny je přibližně 8,32 metru – délka jednotlivých stran se drobně liší.

Publikováno: FOTO: Co se našlo v makovici? Nic. Předchozí generace vzkaz nezanechaly – Krkonošský deník (denik.cz)

Související obrázky:

Příspěvek byl publikován v rubrice historické památky, kostel Nejsvětější Trojice, město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.