Již popáté prošli Pilníkovem Tři králové

V sobotu 5. a v neděli 6. ledna 2019 odpoledne se na pilníkovském náměstí již po páté sešly dvě tříkrálové skupiny, které v doprovodu dospělých vedoucích procházely městem a nezapomněly se zastavit ani v DPS Pilníkov.

Svátek Tří Králů vždy doprovázely různé lidové zvyky. Nejznámějším je chození tří králů. Na čas sice byl tento lidový zvyk částečně potlačen, ale nyní se opět navrátil. V Čechách býval zažitý jako žehnání domů, při kterém se na jejich dveře či průčelí psával svěcenou křídou nápis C+M+B, který byl časem počeštěn na K+M+B. Nejsou to však počáteční písmena jmen Tří králů, kteří se jmenovali Kašpar, Melichar a Baltazar, ale jedná se o zkratku latinské věty „Christus mansionem benedicat“, tedy česky „Kristus žehnej tomuto domu“. V současnosti je tento svátek spojen se sbírkou Charity České republiky.

Dnes je již ale málo známé to, že tento zvyk vychází velmi pravděpodobně z pohanského zvyku vykuřování. Obydlí i stáje se vykuřovaly a označovaly nápisy proto, aby se stavbám vyhýbalo celý rok neštěstí a démoni. Svátek Tří Králů je také v mnoha rodinách považován za konec Vánočních svátků, a tak je odstrojován vánoční stromek a mnohde také zhasíná v městech a obcích vánoční osvětlení.

Jak jsem se zmínil výše, je svátek Tří králů spojen se sbírkou, jejíž největší část má z největší části pomoci lidem z regionu. Konkrétně je příspěvek, který jste vhodili do kasičky, rozdělen takto: 65 % se vrátí Charitě, která zde sbírku zorganizovala, 15 % využije diecézní Charita, 10 % pomůže potřebným v zahraničí, 5 % jde na celostátní projekty a 5 % jsou režijní náklady.

Děkujeme všem, kteří třem králům do sbírky přispěli.

Při letošní sbírce se vybralo 10 678,- Kč, což je opět o něco více než v loňském roce.

Publikováno také na novinky.czzde.

Příspěvek byl publikován v rubrice informace z kultury, město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.