Pilníkovský pelikán 2019

Anketa Pilníkovský pelikán se letos konala již po páté. Vyhlášení výsledku hlasování proběhlo opět na Pilníkovských městských slavnostech, které se letos konaly v sobotu 7. září 2019. Od počátku ankety za ní stojí zastupitelka Hana Blažková. Proč Tě napadlo anketu založit?

„Zdálo se mi, že řada lidí dělá hodně pro Pilníkov a nikdo o nich ani neví, proto jsem na ně chtěla upozornit. Do ankety jsem chtěla zapojit hlavně místní obyvatelé, aby si takovýchto lidí všímali a nominovali je. A to se myslím podařilo.“

A proč se anketa jmenuje právě Pilníkovský pelikán?

„Pověst o pelikánovi se váže k založení Pilníkova a máme ho i na kašně. Je to takový symbol Pilníkova. Proto jsem navrhla tento název a ten byl ostatními zastupiteli schválen.“

Po počátečním váhavém až nedůvěřivém přístupu si anketa získala důvěru občanů Pilníkova a počet nominací i počet hlasujících se postupem let zvýšil. Letos například bylo nominováno dvanáct kandidátů (seřazeno abecedně): Hana Blažková, Barbora Gallerová, Jiří Haken, František Hubáček, Věra Janotová, Libor Luňák a SDH, Emilie Najmanová, Jana Pachlová, Eva Prokopcová, Bohumil Skořepa, Ilona Skořepová, Emilie Včelišová. Pátou plaketu z nich nakonec získal za dlouholetou obětavou práci pro Pilníkov bývalý starosta a dosud aktivní sportovec František Hubáček. 

Františka Hubáčka nejspíš všichni znáte. V Pilníkově žije již od narození. Narodil se v pondělí 11. února 1946 asi jako vůbec úplně první poválečný občan Pilníkova. Prožil tu své dětství a následná školní léta. I základní školní docházku zde absolvoval. Po jejím ukončení se v Jaroměři vyučil kovářem. V té době se všude zakládala JZD a ani Pilníkov nebyl výjimkou, proto do něho po vyučení nastoupil i mladý František. 

Ve volném čase se věnoval sportu ve Spartaku Pilníkov, a to hlavně lehké atletice. Účastnil se různých závodů převážně na krajské úrovni. Mezi největší úspěchy řadí čtvrté místo v běhu Rudého práva. Běhával tehdy oblíbené závody branné zdatnosti – Dukelský i Sokolovský. Dukelský závod byl ve vytrvalostním běhu s překážkami a byl pořádán v létě na počest bojů o Dukelský průsmyk ve II. světové válce, které probíhaly v létě. V zimě se bojovalo u Sokolova, takže Sokolovský závod byl v zimě, proto běh na lyžích a střelba. Z těchto závodů se později vyvinul biatlon.

Později, v roce 1958 začal s fotbalem, u kterého nakonec i zůstal. V rámci fotbalu byl u počátku družby s Profenem, ke kterému se později přidal ještě Marciszów. Krátce probíhala ještě družba s maďarskou obcí Szár, ale ta asi po dvou letech skončila. Dosud stále pracuje nejen ve výboru Spartaku, a stále je pravidelným účastníkem Olympiády pro starší a dříve narozené v Havlovicích 

Pan Hubáček byl také jedním ze zakladatelů organizace SVAZARM v Pilníkově. 

Později se věnoval cyklistice, a s kolem procestoval kus světa. Možná si pamatujete na některá vyprávění z cest. Nejdál byl ale bez kola, a to v Keni. 

František Hubáček je aktivní i ve veřejném životě, což vyvrcholilo v letech 1994 až 2010 kdy byl starostou Pilníkova. Za jeho starostování se vybudovali nové silnice (například u nás na Letné), začalo se s budováním chodníků, vybudovala se sportovní hala, městu byl vrácen status města a zřízena Městská památková zóna Pilníkov. I pelikán se na kašnu a náměstí vrátil! Ale za největší svůj úspěch považuje plynofikaci celé obce. 

Vždy se rád vracel do Pilníkova. Je to pilníkovský patriot, který by odtud nikdy a nikam neodešel. Vždyť tu má i své kamarády, a navíc se mu líbí i zdejší společenský život. 

Pro úplnost ještě zopakuji držitele všech Pilníkovských pelikánů: 

  • 2015 – Miluška Honcová 
  • 2016 – Jana Podlipná 
  • 2017 – Jaroslava Malá 
  • 2018 – Ladislav Paděra 
  • 2019 – František Hubáček 

Související obrázky:

Příspěvek byl publikován v rubrice informace z kultury, město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.