Masopustní rej prošel Pilníkovem

Po uplakaném pátku přišla slunná sobota a protože bylo 12. února 2022 byl v Pilníkově čas na masopustní rej.

Možná proto, že se loni masopust konat nesměl nebo proto, že i v současné době je různých akcí poskrovnu, byl o masopust velký zájem nejen mezi místními, ale i mezi návštěvníky z blízkého i širšího okolí. Starosta Pilníkova se pokusil obnovit družbu s polským městem Marciszów, ze kterého k nám přijel autobus návštěvníků.

Již před plánovaným začátkem se na pilníkovském náměstí začali scházet místní obyvatelé i další návštěvníci. Někteří z návštěvníků přišli v maskách. Nechyběly tak oblíbené masopustní masky jako medvěd, cikánka, šašek a už vůbec nemohl chybět policajt. K tomu i řada dalších masek a pár neokoukaných originálních masek. Také někteří z polských návštěvníků měli masky, i když tradice masopustu u nich není.

Na náměstí byly připraveny stánky s občerstvením, mezi kterými samozřejmě nechyběly ani stánky s klasickými produkty vepřové zabíjačky, tedy s ovarem, jitrnicemi, prdelačkou i s chlebem se sádlem. Masky měly tradičně občerstvení zdarma a s nimi tentokrát i místní obyvatelé.

Krátce po druhé hodině odpolední přivítal návštěvníky masopustu starosta města Josef Červený a místostarosta obce Petr Jirásko. Také polští návštěvníci poděkovali za pozvání a popřáli účastníkům dobrou zábavu. Poté již nastal čas a policajt požádal starostu o klíč od města a potom se masopustní průvod vydal na cestu po Pilníkově. V čele průvodu vyjelo z náměstí koňské spřežení, které vezlo dva hudebníky. Hned za ním šli tři řezníci a dva šaškové, kteří celý průvod bavili všechny okolo. Průvod se nejprve vydal ulicí Trutnovskou k ulici Tovární, a dále prošel ulicí Hradčín a po ulici Pražská se vrátil zpět na náměstí. Než se tak stalo, průvod cestou několikrát stavěl u místních občanů, kteří pro ně připravili občerstvení v podobě jednohubek, chlebíčků, bramboráčků, buchet, koblížků, tlačenky i cukroví. Samozřejmě k tomu bylo i nějaké to štamprle nebo svařák!

Po návratu na náměstí byly vyhlášeny nejhezčí masky. Letos vyhrál i jeden z polských hostů v masce piráta, dalším výhercem byl originální medvěd, kterého celým průvodem vedl na řetěze medvědář. Posledním výhercem byly masky Křemílka a Vochomůrky.

Pak už přišel čas aby policajt vrátil klíč od města starostovi a tím byl zakončen masopust. Na úplný závěr masopustu ještě proběhl v oknech radnice pilníkovský orloj.

Celý masopust rychle utekl a všem zúčastněným, kterých se sešlo podle odhadu organizátora přes 550 z nichž bylo přes 200 místních obyvatel, se líbil. I přátelé z Polska se celé odpoledne dobře bavili.

Publikováno: FOTO, VIDEO: Medvěd, cikánka, šašek i policajt. Masopustní rej prošel Pilníkovem – Krkonošský deník (denik.cz)

Pilníkovský masopust 2022
Příspěvek byl publikován v rubrice informace z kultury, město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.