Zvelebování veřejných prostranství podruhé

Když jsem v pondělí 31. října 2022 jel přes pilníkovské náměstí byla již vykácena i jeho východní strana. I přes informační cedule o kácení pod kácenými stromy parkoval jeden osobní vůz a při kácení stromu se sice pracovníci autu vyhnuli, ale větev káceného kaštanu při pádu stromu udeřila do zábradlí morového sloupu a poškodila ho. Pracovník, kterému se to stalo obratem zajednal jeho opravu.

Když jsme si současný stav náměstí fotili, procházelo kolem několik místních občanů. Kupodivu se nikomu toto kácení nelíbilo. Respektive ještě jsem nepotkal nikoho, komu by se to líbilo. Ale určitě se najde i někdo, komu se to líbí. Nám však už nezbývá nic jiného než počkat do konce listopadu, až bude vše osázené novými stromky a potom na příští rok, až se nové stromky v nově upravených prostorách zazelenají. Pak budeme moci říci co se nám líbí více, zda nová úprava či ta původní. Na zde pokácených stromech byla vidět hniloba. Někdy i dost rozsáhlá.

Mezi přihlížejícími byl i Josef Anděl, který se zavzpomínal: „Bylo to kolem roku 1978 po podzimním vítání občánků. Přesně si to nepamatuji, ale tenkrát se vítalo snad deset dětí. Pamatuji, že mezi nimi byl Patrik Čáp, Milan Wolf a samozřejmě náš kluk. Po vítání jsme pak vysázeli lípy na náměstí, které nyní porazili. Je to dávno, tak se na to již moc nepamatuji, ale sázeli jsme společně s Mílou Wolfem, paní Hlušičkovou, Věrou Kopeckou, paní Pourovou, co tenkrát bydlela vedle samoobsluhy, a brácha Jirka. Bylo nás více, ale ostatní mi už vypadli z hlavy. No a teď tady vidím, jak je vše pokáceno…”

Já jen doplním, že zmíněné vítání bylo 1. října 1978 a bylo na něm přivítáno deset dětí – čtyři holčičky a šest chlapců. Tenkrát občánky vítal Sbor pro občanské záležitosti, který později nahradila Kulturní komise, ta byla ještě později přejmenována na Kulturní výbor, no a od roku 2019 bylo vítání předáno Sociálnímu výboru.

Tak uvidíme jak to bude dál. A snad budou nové stromky i správně ošetřovány, aby opět nemusely být pokáceny.

Související obrázky:

Příspěvek byl publikován v rubrice město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.