Boží muka u Vlčické zastávky

U křižovatky poblíže vlakové zastávky „Vlčice“ stojí boží muka. Již od roku 1718. Prý zde, na křižovatce tří cest (do Pilníkova, do Vlčic a do Trutnova), bývala zastávka na poutní cestě. Snad i s lavičkami. Ale to už je dávno…

Protože však byla boží muka rozvalena a některé části chyběly (krycí deska s křížem, soška), bylo v červnu 2010 přistoupeno k jejich kompletní rekonstrukci. Nejprve byly, kousek pod místem kde byla původní stavba umístěna, vykopány mohutné základy. Teď už se křížek nerozvalí. Na tyto základy byly přesunuty zbytky z původního křížku, a co chybělo, bylo nově doplněno. A to včetně sošky Panny Marie. Soška byla umístěna za sklem, které bylo k pomníčku přišroubováno. Lidé si na opravená boží muka brzo zvykli a na podstavci se začaly objevovat i zapálené svíčky.

Rekonstrukci prováděla firma Josef Novotný – kamenictví, Čermná. Rekonstrukci podpořila také Nadace VIA (Fond kulturního dědictví – „Záchrana drobných památek místního významu“) částkou 30 000 Kč.

Bohužel to však vydrželo jen dva a půl roku. Nevím, kdo mohl sošku „potřebovat“, ale dnes – 02.02.2013 – jsme si všimli, že sošku někdo ukradl. Bohužel byl při krádeži poškozen i vlastní kamenný pomníček. Naštěstí jen v oblasti šroubů.

V neděli 27.10.2013, těsně před „Pochodem za krásami drobných památek“ byl pomníček opět opraven.

Bohužel, ale při těžbě dřeva v dubnu a květnu 2015, byl pomníček opět poškozen, a navíc přišel i o lípu, pod kterou stál. Lesy ČR, jako vlastník pozemku, přislíbily, že prostor kolem pomníčku upraví a vysází i několik vzrostlejších lip. Tak uvidíme. Další informace o poškození pomníčku.

Příspěvek byl publikován v rubrice historické památky, město Pilníkov, něco z historie se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.