Pochod za krásami drobných památek

Dnes, 28. října 2013, se slavilo 95. výročí vzniku samostatné Československé republiky 28. října 1918. U nás v Pilníkově jsme jej oslavili „Pochodem za krásami drobných památek“ v okolí našeho městečka.

Celkem dvanáct zájemců o památky se sešlo hned v 9 hodin ráno na náměstí a vyrazili jsme směrem k nádraží a po staré cestě do Čermné a přes Vlčice zpět na pilníkovské náměstí. Cestou nás pan starosta, a zároveň městský kronikář v jedné osobě, pan Jiří Haken seznámil s historií osmi pomníčků v okolí Pilníkova a všech památek na pilníkovském náměstí. Dva pomníčky jsou letos čerstvě obnovené (kamenný kříž z roku 1802 a kamenný kříž z roku 1852), a také již byla (těsně před pochodem) opravena „Boží muka u Vlčické zastávky“.

Nevynechali jsme ani nejnovější pamětní desku, která je umístěna na místě, na kterém velmi ráda sedávala pilníkovačka paní Miloslava Šlégrová, zesnulá dne 18.4.2013 v nedožitých 77 letech, kterou zřídila její rodina.

Závěr našeho putování končil opět na náměstí, kde jsme byli seznámeni s historií všech památek nalézajících se na náměstí. Počínaje morovým sloupem, přes kašnu s pelikánem až po stále neopravený kostel Nejsvětější Trojice.

Všem účastníkům se pochod líbil a dozvěděli jsme se i řadu nových informací z historie městečka a prohlédli si řadu dobových fotografií, které měl pan starosta připravené.

Publikováno také na novinky.cz.


Související obrázky:

Příspěvek byl publikován v rubrice historické památky, město Pilníkov, něco z historie, reportážní fotografie, video se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.