Kamenný kříž z roku 1802

Pomníček se nachází na jih od pilníkovského nádraží při staré cestě do Čermné. Pomníček byl svržen ze svahu do rokliny a připomínalo ho jen několik kamenných bloků, které zůstaly rozházeny pod mohutnou lípou. Přestože kamenné bloky ležely zpola zasypány zeminou, zůstaly na nich čitelné nápisy. Na některých místech dokonce zůstaly zachovány zbytky původního barevného lakování. Nově se museli vyrobit hlavičky andílků, které byly zničeny a do prázdného výklenku byla vsazena černá žulová deska bez nápisu, protože text původního nápisu se nepodařilo zjistit. Pomníček byl doplněn litinovým křížem, ale původní kříž byl pravděpodobně kamenný. Autorem pomníčku je Joh. Rufs z Pilníkova, a stavbu pomníčku financoval Franz Thim.

Obnova byla realizována v období květen až září roku 2013, celkové náklady na opravu byly celke 52 738 Kč. Rekonstrukci pomníčku provedla firma Josef Novotný – kamenictví, Čermná za vydatné pomoci myslivců z místnho MS Krakonoš, kteří zhotovili základy. Firma Lesy-voda s.r.o. provedla prořez okolních dřevin.

Dnes je pomníček opět vztyčen a je z daleka viditelný, protože lípa pod kterou stával byla při rekonstrukci v roce 2013 pokácena.

Související obrázky:

Příspěvek byl publikován v rubrice historické památky, město Pilníkov se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.