Farářovy schovanky mezi námi

Aneb export pilníkovské kultury

Žijí mezi námi, v běžném životě jsou nenápadné, ale v Pilníkově působí již několik let. A kdo že to je? No přeci dobrovolná recesněfolkloristická až lehce exhibicionistická, avšak téměř umělecká, taneční skupina Farářovy schovanky.

Nežádají o dotace, nežádají o podporu, „pouze“ baví spoluobčany a v neposlední řadě i sebe. Vidět v Pilníkově je lze minimálně na Obecním plese a na masopustu, ale jsou zvány i na různé příležitosti do okolních i vzdálenějších obcí. Všude roznáší zábavu a smích.

Původně jsem si myslel, že skupina dlouho nevydrží a rozpadne se, ale ukazuje se, že jsem se mýlil. Některé členky sice odcházejí, ale jiné zase přicházejí, avšak zdravé jádro stále zůstává. Nedávno byl Obecní ples a skupina již vymýšlí nové vystoupení, které bude mít premiéru opět na Obecním plese. Proto jsem se zeptal tří asi nejaktivnějších členek a zároveň také zakladatelek skupiny, jak to vlastně všechno začalo. Povídal jsem si s Emilií Najmanovou, Hanou Blažkovou a Pavlínou Pechanovou (ta taky nemůže nikde chybět…) jako zástupci skupiny, protože rozhovor se skoro dvaceti ženskými najednou fakt nedám…

Proč si říkáte Farářovy schovanky?

To vzniklo podle našeho prvního vystoupení. Na Obecní ples v roce 2017 jsme si připravily překvapení v podobě vystoupení, které jsme nazvaly Trnky brnky a bylo na téma filmové trilogie Slunce, seno a … A protože se nám líbila postava faráře Otíka, a nám se podařilo sehnat jednoho mužského dobrovolníka do vystoupení, název byl na světě. Otík, tedy Karel Skutil st., totiž vystupoval v kostýmu faráře a proto jsme si začali říkat Farářovy schovanky. A už nám to zůstalo.

Proč jste se vůbec rozhodly založit tuto skupinu? Kdo za to může?

Jednoho krásného pozdního večera jsme dostaly nápad vytvořit skupinu dobrovolníků – žen, které budou bavit lidi svým šarmem, dobrou náladou a krásnou i poetickou duší. Dívky všech věkových kategorií se k nám postupně připojily a tím vznikla taneční skupina Farářovy schovanky.

A co Karel, musely jste ho dlouho přemlouvat aby s vámi vystupoval?

Jelikož „pan farář“ Karel je pro každou legraci, nemusely jsme ho vůbec přemlouvat. Ochotně a s nadšením se vrhl do nácviku prvních zkoušek se zkušenými a vnadnými a krásnými ženami a dívkami.

A co když Karel st. Nemůže vystupovat – máte náhradníka?

Pokud Karel nemá čas, Tak nám nezbývá, než se obejít bez něho. A času má čím dál tím méně. Bohužel…

A co členská základna? Máte dost zájemců? Kolik vás vůbec je?

Nyní nás je asi osmnáct, ale občas někdo odejde, ale zase i někdo přijde, takže se stále držíme těsně pod dvacítkou.

A pro zajímavost – kolik let je nejmladší a nejstarší z vás?

No nejstarší snad ani uvádět nebudeme, ale teď máme novou nejmladší jedenáctiletou členku a ještě několika dalším je zatím „náct“, no ale nejvícero z nás již má „cet“. No a některé i „sát“. No prostě jsme samé „šik“ ženy!

Překvapuje mě, že jsou mezi vámi i mladé slečny. Chcete uvést i váš jmenný seznam?

Ani ne, stejně nás všechny všichni znáte! A navíc nás vidíte na fotkách z různých akcí, obvykle si děláme i skupinovou fotku. Tak nás tam vidíte a určitě nás i poznáte!

Kdo vám navrhuje choreografii a kostýmy?

Vždy se nějak domluvíme a vše vyřešíme. Výsledek pak vidíte všichni.

Kdo je tažnou silou vašeho spolku?

No bezesporu Pavlína Pechanová, která stále něco vymýšlí, a Maruška Skutilová, která nás svolává na akce a zapůjčuje prostory na nacvičování a pomáhá s šitím kostýmů. Třeba letos ušila kosti. Zbytek kostýmů nám ušila Marta Šafářová. Ale každý nějak přispívá.

Celkem jste již vystoupily se čtyřmi tanečky – Trnky brnky, Macejko, Sestry v akci a Pravěké ženy. Pokaždé jste měly jiné kostýmy. Jak financujete kostýmy a doplňky ke kostýmům? Kdo vám je šije a vyrábí?

Vše si šijeme samy. Město nám sice před posledním plesem zapůjčilo bezplatně sál na zkoušky pro vystoupení na obecním plese a několikrát nám zapůjčilo auto na dopravu do okolních obcí na jejich oficiální obecní akce. Dokonce nám letos město přispělo na nákup látek na kostýmy, které jsme si z nich potom ušily. Je to ale náš koníček, baví nás to, tak neseme i většinu nákladů!

Již na prvním vystoupení na pilníkovském plese jste sklidily mohutný úspěch, i když na plese vystupovaly ještě mažoretky Rainbow ze ZŠ v Chotěvicích a později večer proběhla ještě další dvě vystoupení taneční skupiny Star West Trutnov, takže celkem byla čtyři vystoupení.  I tak jste se mezi nimi neztratily a sklidily nejsilnější potlesk. Bylo to po letech zase něco nového, jiného a hlavně neokoukaného. Jak se vám líbilo vystupovat před pilníkovany? Nestyděly jste se?

Tenkrát to mělo být překvapení, ale on je to problém. Je nás hodně, a když se dvacet ženských ztratí z plesu, tak si toho prostě všichni všimnou. A doma samozřejmě také věděli, že se něco chystá, ale málokdo věděl co vlastně.

Nestyděly jsme se, naopak jsme se těšily na reakci diváků! Jen nás mrzelo, že naši první premiéru neviděl tehdejší starosta města Miroslav Klapka.

Od té doby jste již vystupovaly na čtyřech pilníkovských plesech, a nejspíš ani není tajemstvím, že už vymýšlíte co na další. Pokaždé s jiným představením. Pokaždé jste sklidily úspěch. Pokaždé premiéra na pilníkovském plese. Co plánujete do budoucna?

Co připravujeme na ples samozřejmě neřekneme! Ale jsme samozřejmě rády, že se líbíme! Možná i proto pokračujeme stále dál. Kdyby nás nikdo nechtěl asi by to bylo jiné. Skupina funguje s drobnými obměnami stále. Máme v plánu opět připravit nové vystoupení, které bude mít premiéru opět na pilníkovském plese 2021. Ale co, to neřekneme! Ale bude to zase bomba! To můžeme slíbit již teď. Přijďte se na nás podívat!

Kromě Pilníkova, také vystupujete v okolních obcích. Jak se o vás dozvěděli?

To nevíme! Žádnou reklamu si neděláme! Asi si nás našli na Internetu. A navíc my vystupujeme zdarma! Tedy občas za kávu a zákusek nebo i za panáka! Takže se vyplatíme…

Kde všude jste již vystupovaly?

V Chotěvicích, Hostinném, Temném Dole, ve Strážkovicích a dokonce i v Pilníkově 😉. Na některých místech vystupujeme opakovaně, a musíme se pochlubit, že na řadu míst si nás již objednali i na příští rok! A to ani nevědí s čím vystoupíme!

A stále vás to baví! A co další aktivity? Proslýchalo se o založení družstva hasičů…

My se občas scházíme na tréninkách, ale občas i jen tak pro zábavu. Takto jsme si třeba udělaly spolu v kostýmech jeptišek výlet na kolech na Dolce. Před hasičskou soutěží se nám bohužel nepodařilo dohodnout s hasiči trénink, protože většina z nás se k tomu měla dostat poprvé. Škoda, ale ne vše záleží na nás…

Asi vypadáte jako jeptišky dost přesvědčivě, protože když jsem vás byl loni o prázdninách fotit při cestě na Dolce u kapličky ve Starých Bukách, tak se mě tam kolemjdoucí ptali, jestli jste opravdové jeptišky. Rychle to uteče a za chvíli bude opět Obecní ples a opět připravujete nové vystoupení.

Takže se již nyní těšíme na další vaše vystoupení a všem Farářovým schovankám i faráři Karlovi přeji další úspěšná vystoupení! A určitě se na nich uvidíme!

A na závěr ještě pár fotografií ze všech dosavadních vystoupení:

Schovanky - rouškové Čarodějnice 2020
Čarodějnice trochu jinak
Schovanky 2020 - generální zkouška
Generální zkouška na Městský reprezentační ples 2020
Příspěvek byl publikován v rubrice informace z kultury, město Pilníkov, reportážní fotografie, zajímavosti se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.