Větrná elektrárna

V Pilníkově asi není nikdo, kdo by si nevšiml, že na kopci nad Pilníkovem, poblíže obce Vítězná, roste nový větrník – téměř na samém vrcholu kopce Smrk – ve výšce 555 m n.m. (Smrk je vysoký 584 m n. m.) – se staví zatím největší větrná elektrárna v České republice a snad i v celé Evropě.

Na stránkách obce Vítězná jsem našel informaci, že ještě v polovině 19. století stávaly v katastru obce Vítězná tři větrné mlýny, takže vlastně nic nového – jen pokračují v téměř stoleté tradici.

První informace přišly již v srpnu roku 2009 od brněnské firmy ELDACO a.s., která je investorem stavby, kdy byl záměr výstavby dvou větrných elektráren typu VESTAS V112-3 MW o výkonu 2 x 3 MW představen na setkání s obyvateli sousedících obcí. Výška stožáru je 119 m, průměr rotoru je (tedy bude) 112 m. Přitom délka jednoho listu vrtule je 56 m a celková výška stavby bude 175 m. Elektrickou energii by elektrárna měla dodávat 20 let a poté by měla být elektrárna rozebrána.

Další informace o elektrárně najdete například zde .

Vlastní stavba stožáru začala 2. října 2014 a zde jsou nějaké fotografie z výstavby.  Elektrárna měla stát asi 9. října, ale vzhledem ke komplikacím při přepravě, kdy byl poškozen jeden list vrtule, se dostavba elektrárny trochu opozdila.

22. října byl dovezen náhradní list vrtule a ještě odpoledne, tedy spíše k večeru, byly listy vrtule usazeny na rotor. Hned následující den byl odvezen poškozený list vrtule. Tentokrát neprojížděli přes pilníkovské náměstí, ale přes Hradčín. Na křižovatce pod Skutilovýma odbočovali směrem na Trutnov a to, kvůli délce nákladu, velmi zvláštním způsobem. Nejprve najeli směrem k bývalé továrně, následně zacouvali směrem na Trutnov, pak najeli zpět směrem k požární zbrojnici, potom zacouvali k továrně a nakonec vyjeli směrem na Trutnov. Celý tento manévr trval téměř jeden a půl hodiny.

Některé fotografie jsou zveřejněny se svolením firmy ELDACO a.s..

Jeřáb, který vidíte na některých fotografiích, dosahuje výšky téměř 140 metrů.

Všimli jste si, že na pilníkovském náměstí byly pokáceny jedna thúje a jedna lampa? A také, že se nyní náměstí utápí ve tmě? Snad to již opraví, protože nyní by již nic vozit neměli, takže opravám nejspíš už nic nebrání.

Příspěvek byl publikován v rubrice Česká republika, město Pilníkov, reportážní fotografie, zajímavosti se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.