Po mrazivém týdnu přišel do Pilníkova masopust

Po mrazivém týdnu přišlo podmračené sobotní odpoledne (11. 02. 2023) a pilníkovské náměstí se rozzářilo mnoha barvami na kostýmech účastníků masopustu. I o letošní masopust byl velký zájem nejen mezi místními, ale i mezi lidmi z širokého okolí. Také letos se našeho masopustu zúčastnila delegace z družebního polského města Marciszów.

První návštěvníci na náměstí přicházeli i přes chladné počasí dlouho před plánovaným začátkem. Na náměstí však pro ně již byly připraveny stánky se svařeným vínem, aby se snadno mohli zahřát. Ani na děti se nezapomnělo, pro ty byl připraven teplý čaj i jiné nealkoholické nápoje. Ale samozřejmě nemohly chybět ani stánky s klasickými produkty vepřové zabíjačky, takže jsme mohli ochutnat jitrnici či jelítko, ovar, prdelačku nebo jen chleba se sádlem. Kdo přišel v masce měl tradičně občerstvení zdarma avšak i letos bylo občerstvení zdarma též pro místní obyvatele.

Krátce po druhé hodině odpolední přivítal návštěvníky starosta města Josef Červený. I polští návštěvníci pozdravili všechny přítomné a poděkovali za pozvání. Poté již přišel čas a policajt převzal od starosty klíč od města a s ním i dočasnou vládu nad městem. Průvod mohl vyjít! V průvodu samozřejmě nechyběl policajt, parta tří klaunů, cikánka, pelikán, bába s nůší, červená karkulka s vlkem a mnoho dalších jednodušších i komplikovanějších masek. Někteří z polských přátel také měli masky a to i přesto, že u nich v Polsku masopust nemají.

Tentokrát průvod vyšel směrem ke hřišti, aby záhy odbočil do ulice Okružní a pokračoval ulicí K Táboru až na samý konec Pilníkova a potom ulicí Novoměstskou a Okružní zpět na náměstí. Celou trasou jel v čele průvodu koňský povoz ze statku od Skutilů, který vezl tři hudebníky místního hudebního tělesa Nešlapeto. Na absolvované trase průvod přivítali místní občané, kteří připravili pohoštění v podobě jednohubek, chlebíčků, buchet, koláčů, vdolků a dalších pochutin. Samozřejmě nechybělo ani nějaké to štamprle nebo svařák! Než se průvod vrátil na náměstí, absolvoval celkem devět občerstvovacích zastávek.

Po návratu na náměstí kulturní komise vybrala nejhezčí masky. Letos jimi byla maska se symbolem Pilníkova – pelikánem, vodník a z dětských masek dýně. A protože se již blížil večer, vrátil policajt klíč od města starostovi.

A na závěr masopustu, když se trochu sešeřilo, objevili se v okně radnice figurky pilníkovského orloje.

Letošní masopust po delší době proběhl v zasněženém a zamrzlém Pilníkově a přišlo se na něj poveselit podle odhadu organizátorů asi 400 návštěvníků. Podle ohlasů zúčastněných se masopust líbil, a to i přátelům z Polska.

Tentokrát jsou dvě videa – z předání klíče od města policajtovi a z pilníkovského masopustního orloje:

Pilníkov 2023: Předávání klíče od města
Pilníkov 2023: Pilníkovský orloj

Související obrázky:

Příspěvek byl publikován v rubrice město Pilníkov, reportážní fotografie se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.